Okulların açılmasına bir ay kala yurt krizi kaldığı yerde

Okulların açılmasına bir ay kala yurt krizi kaldığı yerde

Geçen yıl krize dönüşen yurt sorunu bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da 21 devlet 604 de özel yurt var. Bunların toplam kapasitesi ise 120 bin. Üniversiteli sayısı ise en az 1 milyon. Yani 10 öğrenciden yalnızca 1 öğrenci yurtlarda kalabiliyor. Bununla birlikte yurt fiyatları da bu yıl enflasyonla birlikte katlanmış durumda. Özel yurtların fiyatları ortalama 4 bin liraya gelirken üniversite, KYK yurtları da zamlanıyor.

2021 eğitim öğretim yılı başında başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde krize dönüşen yurt sorunu bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Öğrencilerin barınma sorunu çözülmüyor. Bir ay içerisinde üniversiteyi kazanan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlara yerleşecekler. Bazıları ise daha fazla para ödeyerek özel yurda çıkmak zorunda kalacak. Öğrenciler hem yurt bulamıyor hem de yurt bulanlar yapılan zamlar nedeniyle barınamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) verilerine göre İstanbul'da 21 devlet yurdu var. Toplam kapasite ise 24 bin 651. İstanbul'daki özel yurt sayısı ise 604. Özel yurtların kapasitesi de 94 bin 168. Ankara'da da 32 KYK yurdunun toplam kapasitesi 27 bin 225, 58 de özel yurt var. İstanbul'da yurt kapasitesi toplam 120 bine yeni gelirken, üniversiteli sayısı en az 1 milyon. Yani 10 öğrenciden yalnızca 1 öğrenci yurtlarda kalabiliyor.

Yurt fiyatları yüzde 60 zamlandı

Bununla birlikte yurt fiyatları da bu sene enflasyonla birlikte katlanmış durumda. Özel yurtların fiyatları ortalama 4 bin liraya gelirken üniversite, KYK yurtları da zamlanıyor. Sözcü'den Fırat Fıstık'ın haberine göre Yaren Y., İstanbul Üniversitesi'nde okuyor ve yakın zamana kadar apartta kalıyordu. İlk geldiğinde ise yer bulamadığı için zorunlu olarak akrabalarında kalmış. Apartta geçen sene bin lira ödediğini belirten Yaren, şu anda 2 kişilik odalar için fiyatların kişi başı bin 600 liraya, tek kişilik odalar için de bin 800 liraya çıktığını söyledi. Yüzde 60'lık bir artış söz konusu.

'Yurt bulamazsam açık öğretime geçeceğim'

Yaren, civardaki apartların fiyatlarının da 2 bin liraya geldiğini söyledi ve ekledi:

“Bu sene yer ayarlayamazsam, açık öğretime geçmeyi düşünüyorum. Yapacak bir şeyim yok. Bir sene kaldı bir şekilde bitirmeye çalışacağım. İstanbul tercih etmemelerini söylüyorum yakınımdaki arkadaşlarıma. Kesinlikle böyle bir durum var.”

Yurt bulamadığı için apartta kalmak zorunda olan Marmara Üniversitesi öğrencisi Rozerin ise “Bizim apartın yüzde 80'i öğrenciydi neredeyse. Diğer yurtlara göre daha ucuzdu. Tamamen mecburiyetten apartta kalmayı tercih ettim. Kadıköy, Üsküdar civarında yurtları sormuştum o zaman bin 800-3 bin civarı fiyat söylenmişti. Ben dört kişilik odada bin 400 liraya kalıyordum” dedi.

Devletin verdiği kredi 850, yurt 800 lira

Esra Tekinhan da Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencisi. Bu sene ikinci senesi. KYK yurdunda kalıyordu ve ilk girişte fiyatın 450 lirayken şu anda 800 liraya çıkarıldığını, girişte verilen depozitodan doğan farkın da 470 lira olduğunu söyledi.

“Bu fiyatlar çok fazla” diyen Tekinhan, şöyle konuştu: “Verdikleri kredi 850 lira. Geriye sadece 50 lira kalıyor. Bir kere zaten KYK yurtlarının ücret bakımından öğrenci dostu olması gerekiyor. Aldığımız kredinin çok altında yurt fiyatı olması gerekiyor ama bakın fark, 50 lira.

Bir öğrenci için eve çıkma ihtimali de artık yok. Daha önce üniversiteliler 2-3 kişi çıkabiliyormuş eve. Artık o kalmadı. Kaldığım yurt Sancaktepe'de ve İstanbul'daki en ucuz evlerin olduğu yer. Orası bile lüks hale geldi. Ki oradan okula gitmek çok zor. Metro, tramvay yok, her gün okula saatlerce yolculuk yapıp ulaşabiliyorum.

Öğrenciler için kalacak bir yer yapılıyor ama şehrin en uzak noktasına yapılıyor. Bizim bu yurttan sabah 8'deki derse yetişmemiz bekleniyor. Bir senedir tiyatroya gidemedim çünkü son otobüs 9'da. Sürekli bir şeylere yetişmeye çalışıyorum. Geç kalacağım, yurttan atacağız denmesinin korkusuyla yaşıyorum.

Yataklar gitti, ranzalar geldi

Yurtlara yapılan zamların dışından kapasite, nitelik gibi sorunları da bulunuyor. Birçoğu temiz değil, birçoğunda öğrenciler sıkış tıkış kalmak zorunda.

İTÜ makine mühendisliği öğrencisi Cenker Karakuş, bu duruma örnek verdi: “Son 1 senedir İTÜ'de yurtta kalıyorum. Bin 135 lira ödüyorum. İstanbul'da kalacak hiçbir yerim yoktu. İstanbul'a gelirken düşündürüyordu bu da. İTÜ yurtları, öğrencilerin 10'da 1'ine hizmet veriyor.

Çarpıcı bir örnek vereyim: İTÜ vadi yurtlarındaki odalar 20 metrekare. Buralarda 3 öğrenci kalıyorduk. Bu sene odalardaki tekli yataklar kaldırılıp yerine ranza koyulmaya başlandı. 18-20 metrekare arası değişen odalara 6 kişi girmemizi istiyorlar. Olacak iş değil bu, inanılmaz.

Neden olarak kontenjan yetersizliğini gösterecekler ama bunun suçlusu öğrenciler değil, 10'da 1'ine yetecek kadar yurt yapan okul yönetimi. Şu anda bile 39 öğrenciye 3 tuvalet kabini düşüyor. Şimdi ikiye arttırırsanız kapasiteyi, gerisini siz düşünün. Öğrenciler uzun süre tuvalete girebilmek için sıra bekleyecektir. Düşünebiliyor musunuz?”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN