Paris Olimpiyatları öncesi sporcular için 'rekor sıcaklık' uyarısı

Paris Olimpiyatları öncesi sporcular için 'rekor sıcaklık' uyarısı

Önde gelen olimpiyat sporcuları ve bilim insanları, gelecek ay başlayacak Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda aşırı sıcakların sporcular için hayati risk oluşturabileceği konusunda acil uyarıda bulundu. Olimpiyatlar sırasında ortalama sıcaklığın 3,1 derece, gece sıcaklıklarının ise 3,3 derece daha yüksek olması öngörülüyor.v

Önde gelen olimpiyat sporcuları ve bilim insanları, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda aşırı sıcakların sporcular için hayati risk oluşturabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Portsmouth Üniversitesi, İngiliz Sporda Sürdürülebilirlik Derneği, Climate Central ve Frontrunners gibi kuruluşların hazırladığı "Ateşten Halkalar: 2024 Paris Olimpiyatlarında Isı Riskleri" raporuna göre, Paris'te sıcaklık değerlerinin 30 derecenin üzerinde olduğu gün sayısı artıyor. Olimpiyat oyunlarının düzenlendiği dönemde ortalama sıcaklığın 3,1 derece ve gece minimum sıcaklıklarının ise 3,3 derece daha yüksek olması öngörülüyor.

TARİHTEKİ EN SICAK OLİMPİYAT

Sporcular, Tokyo'daki olimpiyat oyunlarının tarihteki en sıcak olimpiyat olduğuna dikkati çekerken, sıcaklıkların 34 dereceyi ve nem oranının yüzde 70'i aştığının altını çizdiler.

İklim değişikliği nedeniyle üst üste sıcaklık rekorlarının kırıldığı bu dönemde, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda sıcaklıkların Tokyo'daki değerleri aşabileceği ve hayati risk oluşturabileceği uyarısı yapıldı.

Raporda sporcular için aşırı sıcaklardan kaçınmak için akıllı programlama, daha iyi rehidrasyon ve soğutma planları, sporcuları iklim değişikliği konusunda destekleme, iklim farkındalığı kampanyalarında spor kuruluşları ve sporcular arasındaki iş birliğini artırmanın yanı sıra sporda fosil yakıt sponsorluğunu yeniden değerlendirme önerileri yer aldı.

Raporda görüşlerine yer verilen Dünya Atletizm Birliği Başkanı Sebastian Coe, "Aşırı sıcaklıkların sporcular için etkisi uyku bozukluğu ve son dakika değişiklikleri gibi performansı etkileyen küçük sorunlardan, sağlık üzerindeki etkilerin şiddetlenmesi ve ısıya bağlı stres ve yaralanmalara kadar çok çeşitli ve geniş kapsamlı olabilir. Küresel sıcaklıkların artmaya devam etmesiyle, iklim değişikliği spor için giderek artan şekilde varoluşsal bir tehdit olarak görülmeli." uyarısında bulundu.

"DEHŞET VERİCİ BİR OLASILIK"

Yeni Zelanda Kadın Futbol Milli Takımı oyuncusu Katie Rood, aşırı sıcaklıkların yol açabileceği hayati risklere işaret ederek, "Sıcaklıkların gidişatını ve iklimin çevremizde ne kadar hızlı kötüleştiğini gördüğümüzde, bu dehşet verici bir olasılık." ifadesini kullandı.

ABD'li atletizm sporcusu disk atıcı Sam Mattis ise, "Ne yazık ki ABD'de sporcuların sıcak çarpmasından ölmesi yeni bir durum değil. Aşırı sıcaklar daha yaygın hale geldikçe ve sporcular için riskler değişmedikçe, bunların tekrar yaşanması muhtemel görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN