Pilarget Vadisi HES'ten kurtuldu! 'Artık derelerimiz özgür akacak'

Pilarget Vadisi HES'ten kurtuldu! 'Artık derelerimiz özgür akacak'

Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Arhavi ilçesindeki Pilarget Vadisi’nde kurulmak istenen HES projesi için hazırlanan imar planına karşı açılan davada iptal kararı verdi. Karar vadide yaşayan vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Artvin’in Arhavi ilçesindeki Pilarget Vadisi'ne AB Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılmak istenen Saka-1-2 Regülatörü ve HES projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, daha önce; Rize Bölge İdare Mahkemesi tarafından, “mevzuata ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir olmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.

Artvin İl Özel İdaresi, Pilarget Vadisi’ne yapılmak istenen üçüncü HES’in santral binası için hazırlanan imar planını, 10 Temmuz 2020 tarihli toplantısında oyçokluğu ile onaylamıştı. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, imar onayı kararına karşı dava açmıştı.

p2.jpg

İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ

Davanın duruşması, dün; Rize İdare Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, HES projesi için verilen imar izninin iptaline karar verdi. Karara göre, 30 Haziran’da mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda; şu değerlendirme yapıldı:

“Saka 1-11 Regülatörü ve HES projesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 06.06.2013 tarihinde verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararıyla ilgili olarak, T.C. Rize İdare Mahkemesi 17.02.2021 tarihinde aldığı kararında mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle iptal kararı vermiştir. Bu bakımdan dava konusu imar planının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan yapım tekniğine, yöresel koşullara ve kamu yararına uygun olmadığı görüş ve kanaatine varmıştır.”

p1.jpg

'ARTIK DERELERİMİZ ÖZGÜR AKACAK'

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu, mahkeme kararını şöyle değerlendirdi:

"Bu davalar başlamadan önce çeşitli etkinliklerimizde yetkililere ‘bu vadiyi yok etmeyin, bırakın derelerimiz özgür açsın’ diye seslenmiştik. HES projesinin başlayacağı köydeki deremiz 5 kilometre boyunca borulara alınarak hapsedilecekti. Bu güzelim deremiz ve cennet vadimiz yok olacaktı. Bu vadide yüzlerce insan yaşıyor eğer bu HES projesi onaylanmış olsaydı burada yaşam sürdüren 3 bin insan göç etmek zorunda kalacak demiştik. Geldiğimiz noktada hem bilim insanları hem vicdanlı hakimler bu vadinin yok olmamasına karşı akılla bilimle vicdanla bir karar vererek cennet vadimizi kurtarmışlardır çok sevinçliyiz. Artık derelerimiz özgür akacak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN