Selçuk Geçer "hazır olun" dedi ve açıkladı: Dolar ve euro o tarihte aniden uçuşa geçecek...

Selçuk Geçer "hazır olun" dedi ve açıkladı: Dolar ve euro o tarihte aniden uçuşa geçecek...

Selçuk Geçer, tanınmış bir ekonomik analist olarak, yaklaşan Fed kararının derinlemesine ve uzun vadeli yankıları olacağına dair nadir bir vurgu yaparak, dolar kuruyla ilgili gelişmelere dair açıklamalar yaptı...

Geçen hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurulan Piyasa Katılımcıları Anketi'nde, yıl sonu için enflasyon tahminini %68 seviyesine çekmesi, Türk lirasından cereyan eden sirkülasyonları körüklerken, birikimlerini enflasyona karşı koruma altına almak isteyen vatandaşların tercihi dolar ve altın olmaya devam ediyor.

Yatırımcılar, finansal piyasalarda kritik bir haftaya yaklaşılırken, bir gözlerini Türkiye'ye gelecek sıcak para akışını beklerken, diğer gözleriyle de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in pazartesi ve salı günleri fon sahipleriyle gerçekleştireceği müzakerelere, ardından da çarşamba günü ABD Merkez Bankası ve perşembe günü TCMB faiz kararlarına odaklanmışlardır.

Daha evvel, dolar kuru hakkındaki analizleri sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından spekülasyonla itham edilen ekonomist Selçuk Geçer, yaklaşan çarşamba ve perşembe günlerinin dolar kuru üzerindeki potansiyel tesirleri hakkında kritik uyarılarda bulundu.

2-001.jpg

"FED, BU AYDA FAİZİ YÜKSELTMEYECEK"

Geçer, ABD'de geçtiğimiz hafta duyurulan enflasyonun 3.7 ile projeksiyonların üzerinde gerçekleşmesinin ardından, çekirdek enflasyonun 4.2 ile hedeflenen seviyede stabilizasyonun sağlanamayacağını belirterek, monetarist sıkılaştırma döneminin devam edeceğini öngörmüş, Eylül toplantısından faiz artışı kararının çıkmayacağını aktarmıştır. Bununla birlikte şu açıklamaları paylaştı:

"Bilindiği üzere, yaz aylarının başlarında Fed'in sıkı para politikalarından sapması, 2023 sonuna kadar faiz oranlarını stabil tutması ve 2024'te faiz indirimlerine geçiş yapması planlanmaktaydı. Fakat, evdeki hesap çarşıya uymadı. ABD'de duyurulan enflasyon rakamları, özellikle kritik kabul edilen çekirdek enflasyonun beklentilerin üzerinde seyretmesi dikkat çekmektedir.

Daha öncesinde de belirtmiş olduğum üzere, global ekonomi yeni bir enflasyonist dalga ile karşı karşıya kalabilir. Petrol fiyatlarının 100 doların eşiğine gelmesi ve bu seviyeyi aşması durumunda, bu barajı aşarak küresel ölçekte yeni bir enflasyonist çalkantıya yol açabilecektir. Türkiye'nin durumu zaten bu gelişmelere bağlı olmaksızın durağanlaşmıştır. Fakat, daha da olumsuz bir seyir beklenmektedir."

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ MUHTEMEL

ABD'nin Merkez Bankası olan Fed'in yaptığı bildirimlere baktığımızda, bu dönem faizlerde bir artışa gitmeyeceklerini ve olayların gidişatını yakından izleyeceklerini anlıyoruz. Ancak Fed'in ana amacının enflasyonu yüzde 2 seviyelerine indirgemek olduğunu vurgulaması, faiz oranlarının yüzde 6, yüzde 8 veya hatta yüzde 10'a çıkarılmasının kendi ajandalarında önemsiz bir konu olmadığını işaret ediyor. Diğer bir deyişle, Kasım ve Aralık'ta tekrar yönlendirme koltuğuna oturma olasılıkları, piyasa oyuncuları için belirgin bir mesaj olarak algılanabilir.

Alınan bu kararların sonuçları neler olabilir? Altın piyasasında, ons fiyatlarının 2000 dolar seviyelerini tekrar ziyaret etmesi potansiyeli bulunmaktadır. Bu duruma paralel olarak, küresel arenada dolar endeksinde küçük bir gerileme yaşanabilirken, Türk lirası karşısında değerlenmeye devam etmesi, hem ons değerinin artışı hem de döviz kurundaki yükseliş, gram altın değerlerinde ciddi bir artışa yol açabilir.

Türk lirasının şu anki değeri, idealin üzerinde seyrediyor ve dolar/TL oranının 42-43 lira seviyelerine gelmesi gerekmekte. Bu durumun gerçekleşeceğini gözlemleyeceğiz; doların değerini arttırmak mecburiyetinde kalabiliriz ve Türkiye'nin isteği ne olursa olsun, doların değerini 42 liralara çekmek zorunda kalabiliriz.

PERŞEMBE'NİN MERKEZ BANKASI KARARI, DOLARI NASIL ETKİLER?

Piyasalardaki beklenti; Perşembe günü Merkez Bankası'nın politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30'a çıkarması yönünde. Bu perspektifi ben de paylaşıyorum. Hafize Gaye Erkan'ın sıkı para politikası açıklamalarının ardından, yüzde 30'luk faiz artışının bizi beklediğini tahmin ediyorum. Ancak, geçtiğimiz ay yaşadığımız dolar sarsıntısı tekrar yaşanacak mı? Hayır, olmayacak. O artış, beklenmedik bir tepkiydi. Şu an için TCMB'nin faizleri 1000 baz puan artırması gerektiğini düşünürsek, bu tür bir hareketin gerçekleşmesi pek olası görünmüyor.

2024'TE DOLARIN GÜCÜ SÜRECEK

Yılbaşından bu yana, 2024'te faiz indiriminin başlangıcını öngörüyorduk. Ancak, sıkı para politikasının getirdiği güncel koşullarda, 2024 yılında altın fiyatlarının baskı altında olacağı, dolar paritesinin güçlü bir duruş sergileyeceği ve ABD faizlerinin yüksek seviyelerde kalacağı bir yılın bizi beklediği sonucuna varabiliriz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN