Sigara paketlerinde yeni dönem: Üstünde kocaman yazacak! Tütün ürünlerinde yeni zorunluluk

Sigara paketlerinde yeni dönem: Üstünde kocaman yazacak! Tütün ürünlerinde yeni zorunluluk

Tarım ve Orman Bakanlığı, tütün ürünlerinin satışında yeni düzenlemeye gitti. Sigara paketlerinin üzerine yeni bir ibare daha eklenecek. İşte detaylar...

Sigara gibi tütün ürünlerinin paketlerinin üzerine, üretim tarihi ve yerini belirten kodlama bilgisi yerleştirilecek. Tütün mamulünün perakende satış fiyatı, paket üzerinde siyah zemin üzerine beyaz renkte "... TL" şeklinde yazılacak.

UYGUNLUK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, Türkiye'de tütün mamulü üretimi yapılabilmesi için, mevcut prosedürlerin yanı sıra bakanlıktan Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi alınması da zorunlu olacak.

Tütün ürünlerinin Piyasaya Arz Uygunluk Belgesi başvurularında, ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra mevzuatta öngörülen emisyon seviyeleri (bir tütün mamulü tüketildiğinde havaya salınan maddeler) de yer alacak. Sigara için emisyon seviyelerine ilişkin analiz sonuçlarının mevzuatta belirlenen sınırlar içinde olup olmadığına bakılacak.

AYNI KATEGORİDE SADECE BİR ÜRETİCİ OLACAK

Milliyet'te yer alan habere göre, kayıt dışı üretimle mücadele kapsamında, firmalara proje tadilatı kapsamında sigara paketleme makinesi için verilen izin, ürün izleme sistemi kurulumu için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Aynı marka ile iç piyasaya arz edilecek tütün mamulleri, aynı kategoride sadece bir üretici veya ithalatçı tarafından piyasaya arz edilebilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN