Sığınmacılarla ilgili haberler medyaya olan güveni azalttı

Sığınmacılarla ilgili haberler medyaya olan güveni azalttı

Doç. Dr. Gizem Melek, TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı çerçevesinde desteklenen projeyle Suriyeli sığınmacıların haberleri, ağ gündemlerinin belirlenmesi, kamuoyu yönelimleri ve Türkiye’den çıkarılan bulgular üzerine çalışmalar yürüttü. Araştırma sonucunda medyaya olan güvenin azaldığı tespit edildi.

Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen kapanış çalıştayı, UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve İletişim Fakültesi ortak etkinliği olarak organize edildi. Göç İdaresi, Uluslararası Göç Örgütü gibi kurumlardan temsilcilerin de katıldığı çalıştaya Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ile göç, siyaset bilimi ve medya alanlarında çalışan akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Doç. Dr. Gizem Melek tarafından TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı çerçevesinde desteklenen proje, Suriyeli sığınmacıların haberleri, ağ gündemlerinin belirlenmesi, kamuoyu yönelimleri ve Türkiye’den çıkarılan bulgular üzerine çalışmaların yürütülmesini amaçlıyor. Proje çerçevesinde farklı siyasi görüş ve medya kuruluşu takibine göre vatandaşların zihinlerinin Suriyeliler konusunda medyadaki kutuplaşmanın izlerini taşıyıp taşımadığı incelendi.

basliksiz-1.jpg

"KUTUPLAŞMA YOK"

12 ilden bin 200 kişiyle bir anket gerçekleştirilen araştırmanın dikkat çekici sonuçlarını paylaşan Doç. Dr. Gizem Melek, “Beklentinin aksine, farklı siyasi çizgideki haber kuruluşları arasında Suriyeli sığınmacılarla ilgili konuların ağ bağlantıları birbirleriyle ilişkili görünüyor. Bir başka deyişle farklı siyasi çizgideki medya kuruluşlarının Suriyeli sığınmacılarla ilgili konulara ait bilişsel haritalarında ilişki var ve kutuplaşma yok” şeklinde ifade etti.

MEDYAYA OLAN GÜVEN AZALDI

Doç. Dr. Melek, bu sonuçların nedenlerinden biri olarak kentli muhalif bireylerde medyaya olan güvenin çok azalmasını gösterdi. Muhalif kesimin heterojen bir yapıda olmasının, iktidar seçmenlerinin ise daha homojen bir yapıda olmasının bu sonuçların ortaya çıkmasında etkili olabileceğini belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN