İmamoğlu karşılaştıkları zorluklara dikkat çekti: Galata Kulesi gibi önemli yapıları elimizden almaya kalktılar

İmamoğlu karşılaştıkları zorluklara dikkat çekti: Galata Kulesi gibi önemli yapıları elimizden almaya kalktılar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Tersanesi açılışında konuştu. İstanbul'da karşılaştıkları zorluklara dikkat çeken İmamoğlu, "Bazen anlamsız belgelerle Gezi Parkı, Galata Kulesi hatta Hidiv Kasrı gibi önemli yapıları elimizden almaya kalktılar. Bu alanlardaki hukuki mücadelemiz devam ediyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Haliç Tersanesi açılışındaki konuşmasında mülk idarecilerine seslendi. İstanbul'unun göbeğindeki otogarı Alibeyköy'e taşımalarına izin verilmediğini belirten İmamoğlu, "Nasıl torpilli sahaymış biz bunu oraya taşıyamıyoruz. İlçe kaymakamı bu işin bir parçası gibi davranıyor. İstanbul'unun göbeğindeki otogarı Alibeyköy'e taşıyacağız. 100 bin metre karenin üzerinde bir park kazandıracağız, taşıyamıyoruz şaka gibi" dedi.

Haliç Tersanesi açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

'DÜNYANIN EN ESKİ TERSANLERİNDEN BİRİ'

İstanbul sanat kimliğiyle muhteşem bir sahayı sizlerle buluşturmanın keyfini yaşıyorum. Çok özenli bir çalışmayı kapsadığını bilmenizi isterim. Sizlerle birlikte tarihine çıkan İstanbul için “tam yol ileri” programındaki 4.sunumumuz. Buraya hassas davrandığınızda insanların nasıl mutlu olduğunu görüyorum. Moda iskelesi biblo gibi. Vedat Tekin’in imzasını taşıyan biblo gibi restore açtığımızda insanlarımızın oraya akın akın gelip görmesi… Her yaş grubu çocuklardan gençlerden, İstanbul’u deneyimlemiş ve deneyimlememiş insanlardan bunu görmek tarifsiz bir his. Bulgur Palas’ı açtık, insanlar akın akın içini görmeye geliyor. İnsanların içinde muhteşem bir tutku var bu şehrin izlerine. Buna hizmet etmek bizim büyük sorumluluğumuz. Haliç Tersanesi dünyada işlevini sürdüren en eski tersanelerden biri.

Kadim kent eşsiz coğrafya zengin kültürel miras ecdad yadigarı kültürel değerler bunun gibi sıfatlarla anılan çok özel bir kentte yaşıyoruz. Çok net söylüyorum İstanbul son 5 yılda yeni bir yola girmiştir. Bu eşsiz bir miras uzmanların ve halkın koruması altındadır. İstanbul’un mirasını bilimin önderliğinde ortaya çıkarıyor halkımıza emanet ediyoruz.

'943 MİRAS ALININI KORUMA ALTINA ALDIK'

İstanbul'un tarihine baktığımızda 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir kent görüyoruz, bana göre dünyanın en zengin kenti. Bize verilen bu mirasa özenle yaklaşıyoruz. Geçmişte liyakatsız ellerle yapılan vahim uygulamalar kaş yaparken göz yapan restorasyonlar hepimizin aklında.

İBB Miras ile birlikte envanterimizi izliyoruz bu önemli bakış açısı. Bakımını yapıyor sizlerin ziyareti için hazır tutuyoruz. 20 yıldır suyu akmayan 197 tarihi çeşmesini bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayıp suya kavuşturduk. Camilerimiz türbelerimiz İBB Mirası koruma çalışması içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. 19 tarihi türbeyi bulduğumuzda ne halde olduğunu görmek istemezsiniz. 42 tarihi caminin bakımını gerçekleştirdik. Göreve geldiğimizden bu yana 943 miras alanına İBB Miras dokunuşu ile koruma altına aldık.

'TAŞIYAMIYORUZ ŞAKA GİBİ'

Bazen anlamsız belgelerle Gezi Parkı, Galata Kulesi hatta Hidiv Kasrı gibi önemli yapıları elimizden almaya kalktılar. Bu alanlardaki hukuki mücadelemiz devam ediyor. Bunların olumlu gittiğini de belirtmek isterim.

Otogarı buradan kaldırıyoruz otobüsleri sokmamak adına yüz milyonlarca liralık yatırım yaptık. Yarın açılışını yapıyoruz. Muazzam bir terminal aynı zamanda tramvay kapısına yaparak insan taşımacılığını da sağlayarak çok özel bir otogar yaptık. Nasıl torpilli sahaymış biz bunu oraya taşıyamıyoruz. İlçe kaymakamı bu işin bir parçası gibi davranıyor. İstanbul'unun göbeğindeki otogarı Alibeyköy'e taşıyacağız. 100 bin metre karenin üzerinde bir park kazandıracağız, taşıyamıyoruz şaka gibi.

'KANAL İSTANBUL MESELESİNİ BU MİLLETİN ZİHNİNDEN SÖKÜP ATACAĞIZ'

“Buradan ilan ediyorum, bu ‘Kanal İstanbul’ meselesini, bu milletin uykularını kaçıran, o ismiyle bile zihninden söküp atacağız, çok net söyleyeyim.

O yüce tarihimiz gündelik siyaset uğruna istismar edilecek bir alan değildir asla müsaade etmedik etmeyeceğiz. Tarihin milli duyguların istismar edilmesinden milletimiz çok çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN