Soylu ve İBB arasındaki terörist tartışması büyüyor! İsimlerini verin gereğini yapalım

Soylu ve İBB arasındaki terörist tartışması büyüyor! İsimlerini verin gereğini yapalım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'İBB'de terörist var' iddialarına İBB'den yanıt geldi. İBB Başkanvekili Ülkü Sakalar, gerçekleştirdiği açıklamasında iddialarda ısrarlı olunduğu fakat isimlerin bir türlü açıklanmadığına dikkat çekerken, "Biz hala terörist sayısını bilmiyoruz" dedi.

'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) terörist var' tartışması her geçen gün büyüyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'de 557 tane teröristin çalıştığını iddia etmişti. Uzun bir aranın ardından ise Bakan Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta İBB'de 1668 kişinin kendisinin ya da yakınlarının terör ile bağlantısı olduğunu ifade etti. Konu il ilgili olarak da İBB'den yanıt geldi. Halk TV' Sözüm Var programına katılan İBB Başkanvekili Ülkü Sakalar, yaptıkları arşiv araştırmasından çıkan sonucu ve İçişleri Bakanlığı'na yazdıkları mektubu anlattı. Sakalar, aynı zamanda belediyeye işe alım prosedüründen de bahsetti.

DEVAM EDEN DAVALARIN SAYISI 64

İBB'nin diğer tüm belediyelerin bağlı olduğu kurallara bağlı olduğunu söyleyen Sakalar, "İBB de diğer belediyelerin tabi olduğu kurallara tabidir. Arşiv araştırmasıyla işe alır. Arşiv araştırması kanunu çıktıktan sonra yapılan bu incelemeler sonucu gelen belgelerden ben siz şunu da söyleyeyim -1668 kişiden bahsetti sayın Soylu, 1668 kişiyi biz de bekliyoruz listesini hala göndersin.- Arşiv araştırması sonucunda hakkında terör bağlantılı bir soruşturma olduğu anlaşılan, hakkında devam eden bir dava olduğu anlaşılan gelen bilgilerde bu görülen kişilerin sayısı 64'tür. Varsa daha fazlası lütfen bize bildirsin, biz bilmiyoruz en azından" ifadelerini kullandı.

"İçişleri Bakanlığı, sizin belediyenize İçişleri Bakanı sıfatıyla ulaşıp sayın İBB yöneticileri partiniz beni ilgilendirmiyor ama sizde çalışan personellerde böyle böyle sorunlar var diye uyarıyor mu? Bu tür bir diyalog var mı? Yoksa siz televizyondan mı öğreniyorsunuz?" sorusuna da Sakalar, "Biz de sizin öğrendiğiniz anda öğrendik. İçişleri Bakanı birden açıklama yapınca duyduk. Geçen yıl ilk defa İçişleri Bakanı bütçe görüşmelerinde açıkladı hatırlarsanız '557 terörist İBB'de çalışıyor' dedi. Ve yine sıraladı bunların hangi terör örgütü olduğunu reklamlarını yaparak.

O açıklamanın ardından derhal İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu bir yazı yazdı. İçişleri Bakanlığı'na yazdı. 'Kimdir bu teröristler bize listesini verin gereğini yapalım.' Öyle ya biliyorsunuz örgütlerini bile söylüyorsunuz. Bir tek isimlerini söylemiyorsunuz. Hiçbir cevap gelmediği gibi bir tek siz bizim muhatabımız değilsiniz şeklinde cevap geldi" şeklinde yanıt verdi.

"BİR SENEDİR İBB İÇERİSİNDE ARAŞTIRILMADIK KONU KALMADI"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, geçtiğimiz yıl, "İBB'de 557 terörist çalışıyor" demesinin ardından İBB'de araştırılmadık konu kalmadığını söyleyen Sakalar, "Valiliğe yazıldı oradan da cevap gelmedi. Ve müfettişler geldi. Görevlendirilen müfettişlerle başlandı aranmaya. Her şey incelendi. 70-80 tane müfettiş ara ara geldi gitti. 1 senedir İBB içerisinde araştırılmadık konu kalmadı. Biz hala daha bu terörist sayısını bilmiyoruz.

Sayın Soylu açıklama yaparken not aldım. Aldığım notlara göre 959 kişinin yakınları, 709 kişinin de kendisi teröristmiş. Şimdi ben bunu Sayın İçişleri Bakanı'na sormak istiyorum. 709 tane terörist var ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bizim arşiv araştırması sonucunu bize bildirin diye gönderdiğimiz 17 bin 839 kişi içinde neden sadece 64 kişide terörle ilgili bir soruşturma çıktı. Bu 709 kişi kimdir? nerededir?

959 kişinin yakını dediler. Arşiv araştırması kanunu yakınlarına bakmıyor. Onu sadece İçişleri Bakanı bulursa bulur. Biz bilemeyiz. Kanuna da açıkça aykırı. Yakınlara bakılıyorsa ben de Şaban Dişli derim başka da bir şey demem" ifadelerini kullanarak bakanlığa sorular yöneltti.

"SOYLU NEDEN İŞLEM YAPMIYOR?"

İBB'de terörist bulunduğunu bir yıldır iddia eden Bakan Soylu'ya seslenen Sakalar, Soylu'nun neden bu teröristlere karşı işlem yapmadığına dikkat çekti. Sakalar, "Bunları biliyorsa neden yapmıyor? Çünkü böyle bir şey yok. Sayın İçişleri Bakanı'nın yapmaya çalıştığı şey çok açık. Yani biz bunları hatırlamak istemiyorum ama terörle korkutmak, bir terör belası var bunu da ancak biz def ederiz. Seçimler de geliyor. Biz de oy kaybediyoruz. Zaten İstanbul'u kaybettik. İstanbul'u bir daha geri alma ihtimalleri yok. Tamamen bir suçu bir iftirayı yapıştırmaktan öteye gitmeyen bir şey. Yıllardır avukatlık yaparım hiç aklım mantığım almıyor ki bir İçişleri Bakanı hayatın olağan akışı içinde 1668 tane teröristi İBB'de bulacak. Örgütlerine kadar tespit edecek ve gelip de kapıya polisleri dayamayacak" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN