Suriyeliler evlerine gönderiliyor! Verilen süre doldu, valilik dönüş için işlemleri başlattı

Suriyeliler evlerine gönderiliyor! Verilen süre doldu, valilik dönüş için işlemleri başlattı

İstanbul Valiliği beklenen açıklamayı yaptı. İstanbul'da nüfus kalabalığına neden olan Suriyeliler bir bir evlerine gönderiliyor. Kendileri için tanınan süreyi tamamlayan Suriyelilerin dönüş yolunda geçmemesi durumunda haklarında işlem başlatılacağı belirtildi. İşte tüm detaylar…

Valilik tarafından yapılan duyuru ile Suriyelilerin şehirlerine döneceği belirtildi. Şehirde kaydı bulunmayan ve geçici koruma kapsamında yer alan Suriyeliler için verilen süre tamamlandı. Geçtiğimiz aylarda farklı şehirde kaydı bulunan Suriyelilere eve dön çağrısı yapılırken verilen sürenin de tamamlandığı belirtildi. Düzenlemeye uymayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere dönmeleri için de işlem başlatılacak. İşte tüm detaylar…

BİR BİR ŞEHİRLERİNE GÖNDERİLİYOR

Akın akın İstanbul'a giden Suriyeliler kayıtlı olduğu şehirlere dönecek. Geçici barınma merkezlerine alınacak olan Suriyelilerin kayıtlı olduğu illere gönderileceği belirtildi. 8 Temmuz 2023 tarihinde Valilik tarafından yapılan duyuru kapsamında il dışında kayıtlı olmalarına rağmen İstanbul'da yer alan ve geçici koruma kapsamında bulunan Suriye uyruklu vatandaşların 24 Eylül 2024 tarihine kadar kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerektiği söylendi.

suriyeli.jpg


İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan hatırlatma doğrultusunda Suriyelilerin 24 Eylül pazar gününe kadar kayıtlı oldukları illere dönmesi gerektiği vurgulandı. Suriyelilerin İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne başvuru yapması durumunda kendilerine yol izin belgesi verileceği aktarıldı.

EK SÜRE TANINMAYACAK

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Suriyelilere verilen sürenin uzatılmayacağı belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadeler şu şekildedir:

suriye-goc.jpg

“24 Eylül 2023 itibarıyla Valiliğimiz tarafından yapılacak denetimlerde, İstanbul'da yasal kalış hakkı olmadığı halde kendilerine tanınan süre sonunda ilimizden ayrılmadığı tespit edilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar, Geçici Barınma Merkezlerine alınarak, kayıtlı oldukları illerde kalmaları amacıyla 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır.”

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle geçici koruma kapsamına alınan Suriye uyruklu yabancıların ikinci bir duyuruya kadar İstanbul'da kalmalarına izin verildi. Bu kapsamda belirtilen süreyi tamamlayan Suriyelilerin kayıtlı olduğu şehirlere dönmesi gerekiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN