Ticari hayatta olanları ilgilendiren emsal karar: Senette lira yerine USD yazılmasına yargı vizesi

Ticari hayatta olanları ilgilendiren emsal karar: Senette lira yerine USD yazılmasına yargı vizesi

Yargıtay'dan ticarette olanları ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Adına düzenlenmiş senetteki borcu ödemeyen bir vatandaş mahkemenin yolunu tutarak senetteki ’TL’nin üzeri çizilerek ’USD’ yazılmak suretiyle senette tahrifat yapıldığını öne sürdü. Yargıtay verdiği kararda senetteki ’TL’ ibaresinin çizilerek yerine ’USD’ yazılması tahrifat olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti.

Yargıtay bu kez ticari hayatta olanları ilgilendiren bir karara imza attı. Adına düzenlenmiş senedi ödemediği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatılan borçlu, mahkeme yolunu tuttu. Kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla icra takibinde, senetteki ’TL’nin üzeri çizilerek ’USD’ yazılmak suretiyle senette tahrifat yapıldığını öne sürdü.

Davacı borçlu, alacaklının 140 bin TL’lik borcunu ödemesi üzerine takip konusu senedin imza atılarak alacaklıya verildiğini, yaptığı ödemeler sonucu 26 bin 400 TL borcu kaldığını, taraflar arasında tarlanın kira bedelinin artırılması sebebiyle ihtilaf çıkması üzerine, hukuka aykırı şekilde aleyhine takip başlatıldığını ileri sürerek takibin iptalini aksi halde borcun TL cinsinden olduğunun tespitini talep etti.

ALACAKLI DAVANIN REDDİNİ TALEP ETTİ

Alacaklı avukatı ise, senette maktu şekilde yazılı olan ’TL’ ibaresinin üstünün çizilerek ’USD’ yazılmasının senedin mahiyetine etki etmediğini belirterek davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın reddine hükmetti. Davacı borçlu, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, itirazı reddetti. Bu kez davacı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 12. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal nitelikteki kararda şöyle denildi:

Konu senet kambiyo senedi vasfında olup senet üzerinde herhangi bir çizinti, kazıntı veya silinti yoktur. Senetteki ’TL’ ibaresinin çizilerek yerine ’USD’ yazılması senet matbu olduğundan tahrifat olarak kabul edilemez. Diğer taraftan senedin sonradan anlaşmaya aykırı olarak doldurulduğu da yazılı delille kanıtlanmamıştır. Yargılama ve ispat kuralları ile kararda belirtilen gerekçelere göre Bölge Adliye Mahkemesi kararı usul ve kanuna uygun olup davacı borçlu vekilince temyiz dilekçesinde ileri sürülen sebepler kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte görülmemiştir. Kararın onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN