Uzmanlar "Acil önlem alınmalı” diyerek duyurdu! Samsun, Trabzon, Giresun... Evlere kadar ulaştılar: Herkes tetikte bekliyor

Uzmanlar "Acil önlem alınmalı” diyerek duyurdu! Samsun, Trabzon, Giresun... Evlere kadar ulaştılar: Herkes tetikte bekliyor

Samsun, Tokat, Trabzon, Giresun, Ordu tetikte bekliyor. Tehlike her geçen gün büyüyor. Şimdi de evlerin dibine kadar gelmeye başladılar. Araştırmacılar “Acil Önlem” çağrısıyla herkesi uyardı. İşte tüm detaylar…

HİLAL NAS | KARAR

Son zamanlarda büyük bir tehlikeye neden olan hayvanlar vatandaşı da tedirgin ediyor. Samsun, Tokat ve Trabzon, Giresun hatta Ordu’da evlerin dibine kadar gelen hayvanlar çöpleri karıştırarak bir bir yiyecek arıyor. Her gün sayıları daha da artarak devam eden istila şehir merkezine kadar inerken Türk araştırmacılar da acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. İşte tüm detaylar…

BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

Ormanda yiyecek bulamayan ayıların şehir merkezine indiği görüntüler herkesi tedirgin etmeye başladı. İnsanların artıklarıyla beslenen ayılar bölgede büyük bir tehdit oluşturuyor. Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Cihan, doğaya büyük katkıları olan ayıların kolay erişim sağladığı yiyeceklere alışmasının çok ağır sonuçlar ortaya çıkarabileceğini belirtti.

ayilar-evlere.jpg

EVLERE KADAR GELDİLER

Samsun, Tokat ve Trabzon, Giresun hatta Ordu’da evlerin dibine kadar gelmeye başlayan ayılar için acil önlem çağrısında bulunan Türk araştırmacılar, ayıların yiyecek bulmak için ormanlarda uzun mesafeler kat ettiğini söyledi.

ayilar.jpg


Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Cihan, ayıların zeki hayvan olduklarına işaret ederek insanların yaşadığı alanlarda kolay yiyecek bulmaya alışmalarının sonucunun doğadaki ekosisteme zarar vereceğinin altını çizdi. Ayıların doğal alanlarda yedikleri meyvelerin tohumlarını sindirerek dışkı yoluyla bitki yetiştirmeye katkı sağladıklarını belirten Cihan, doğaya karşı büyük bir görev üstlendiklerini aktardı.

LEŞLERİ TÜKETİYORLAR

Oldukça zeki bir hayvan olarak ekosistemde yer alan ayıların bağırsaklarının kısa olduğunu ve bu sayede yedikleri meyvelerin tohumlarını sindiremeden doğaya bıraktıklarını belirten Dr. Hüseyin Cihan, uzun mesafe kat ederek tohumları dışkılama yöntemi ile toprağa saldıklarını ifade etti. Doğada ormanı şekillendiren ve zenginleştiren ayılar besinlerin %90 ve 95'ini yeşillikler ve meyvelerden oluşturmaktadır. Dr. Hüseyin Cihan, “Kış uykusundan uyanan ayılar genelde otlar. Diğer besinleri ormandaki leşlerdir. Leşleri daha kolay bir şekilde yiyebilirler. Bu şekilde ormanlarımızı da temizlemiş olurlar” şeklinde konuştu.

ayi-evde.jpg

MECBURİYETTEN ŞEHRE İNİYOR

Ayıların birçok farklı nedenle yaşam alanlarının tahrip edildiğini dile getiren Dr. Hüseyin Cihan, mecburiyetten şehre indiklerini belirterek “Ayılar vahşi hayvanlardır. Vahşi hayvanların hangisi olursa olsun evcilleştirilmemesi gerekir. Onlar doğaya, vahşi yaşama ait hayvanlardır. Bu onların suçu değil, insanoğlunun suçu.” açıklamalarında bulundu.

Yaşam alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle doğal yiyecek bulamayan ayıların daha kolay bir tüketim kaynağı olan insan artıklarına yöneldiğini ifade eden uzman isim, çöp kutuları veya etrafa bırakılan yiyeceklerin ayılar tarafından tüketildiğini dile getirdi. Vahşi doğada yaşamını sürdüren ayıların koku duygularının oldukça gelişmiş olduğunun altını çizen Cihan, kilometrelerce öteden bir yiyeceğin kokusunu alabildiklerine değindi. Bu yiyeceklerin insan yaşam alanlarında olması durumunda mecburiyetten bölgeye giriş yaptıklarını söyleyen Dr. Hüseyin Cihan, karınlarını doyurmak için bu riski göze alacaklarını aktardı.

ayilar-copu.jpg

İNSANLARA EĞİTİM VERİLMELİ

Kolay tüketim kaynağı olan insan besinlerinin ayılar için büyük tehlike oluşturduğunu ifade eden Dr. Hüseyin Cihan, “Ayılara karşı korumalı çöp konteynırı olması gerekiyor. Milli parklarda kullanılan çöp kutularının genelde ağzı açık ve hayvan kolaya zaten alışmış oluyor. Ayılara karşı üretilmiş çöp konteynırları bulunuyor. Ayı popülasyonun bulunduğu bölgelerde bu tarz çöp konteynırları bulunması gerekiyor. İnsanların ayı popülasyonu olan bölgede, piknik yaptığı bölgede bu konteynırların bulunması gerekiyor ve insanların eğitilmesi gerekiyor.” sözlerini dile getirdi.


Bu konu hakkında insanlara eğitim verilmesi gerektiğini dile getiren uzman isim yetkili kişiler tarafından Milli Park gibi alanlarda eğitim broşürleri verilerek vatandaşlara uyarıda bulunulması gerektiğinin altını çizdi. Cihan, “Ayı popülasyonu olan bölgelerde bulunmamaları gerektiğini, yiyeceklerini nasıl saklamaları gerektiğini öğretmeleri gerekiyor. Bu tarz bilgilendirmelerin yapılması çok önemli. İnsanlar eğitilmeden bu sorunlar devam edecektir” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN