Yangının kundakçısı tutuklandı: 'Babama kızdım ormanı yaktım' demişti

Yangının kundakçısı tutuklandı: 'Babama kızdım ormanı yaktım' demişti

Marmaris'te yangın 3 gündür sürerken S.A. isminde bir şahıs yangını kendisinin çıkardığını iddia ederek ormanlık alanda yaktığı ateşin içine girip intihar girişiminde de bulunduğunu söyledi. 34 yaşındaki S.A, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklandı.

Türkiye, geçen yıl binlerce hektarlık alanın yok olmasına, yüzlerce canlının hayatını kaybetmesine sebep olan orman yangını felaketiyle tekrar karşı karşıya. Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda, 21 Haziran'da çıkan yangın, 400 hektarı aşkın alanı etkilerken 29 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Marmaris Hisarönü'nde meydana gelen yangında sabotaj şüphesi üzerine Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ortak çalışma başlattı. Alınan bilgiye göre, ekipler yangın bölgesinde bulunan işletmeler, 2 otel ile 2 kamp alanına ait güvenlik kamera kayıtlarını, bölgede bulunan fotokapanları ve PTS kayıtları incelerken, toplam 3 bin 832 kişi ve aracı da sorguladı.

YAKILMIŞ ARAÇ LASTİĞİ VE TERK EDİLMİŞ MOTOSİKLET BULUNDU

İncelemeler sonucu yangının Saklı Koy mevkisinde çıkmış olabileceği ihtimali üzerine duran ekipler, bölgede çalışma başlattı. Ekipler tarafından, yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen bölgede yakılmış halde 3 adet araç lastiği ve terk edilmiş bir motosiklet bulundu.

İncelemeler sonucu motosiklet sahibinin S.A. olduğu ve hakkında tehdit, basit yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından 5 adet kaydının bulunduğu tespit edildi. S.A.'ya ait telefonun yangının çıktığı gün 23.30 itibariyle kapandığından sinyal bilgilerine ulaşılamadığı, kişiye ait sosyal medya hesabında yapılan incelemede de yangın öncesinde yangın çıkış noktasından konum paylaşarak sosyal medya hesabında mal, mülk davası ile ilgili ailesine hitaben tehdit cümleleri sarf ettiğinin tespit edildiği bildirildi.

MOTORSİKLETİN SAHİBİ TUTUKLANDI

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan özel ekip, yangın çıkış saati itibariyle kendisinden haber alınamayan S.A.'nın yakalanması için inceleme başlattı. S.A.'nın adına kayıtlı motosikletin olay yerinde olması nedeniyle yangın başlangıç noktasından çok uzaklaşamamış olduğu değerlendirilerek kaçış istikametleri, barınma alanları ve tatlı su kaynaklarının koordinatları çıkartılarak arama alanı daraltıldı. Şüpheli S.A., dün saat 16.30 sıralarında Marmaris ilçesi Hisarönü Mmahallesi Bördübet Köyü Saklı Koy mevkisinde ormanlık alan içerisinde sarhoş ve yatar vaziyette yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelinin yakalandığı ağaçlık alanda, içinde benzin olduğu değerlendirilen 2 tane 5 litrelik pet şişe ele geçirildi.

34 yaşındaki S.A, Muğla İl Jandarma Komutanlığındaki işlemlerinin ardından Marmaris Adliyesine sevk edilerek tutuklandı.

'BABAMA KIZIP YANGINI BEN ÇIKARDIM'

S.A., ilk sorgusunda ailevi sorunlar yaşadığını, babasının bölgede bulunan arazisini sattığını ve kendisini dışlandığı için yangın bölgesinde 3 ayrı noktaya sigara izmariti atarak yangını çıkarttığını ileri sürdü. S.A., kendisinin de ateşin içine girerek intihar etmek istediğini ifadesine ekledi.

SOYLU AÇIKLAMIŞTI

Dün, orman yangınıyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir kişinin gözaltına alındığını belirterek yaptığı açıklamada, "1988 doğumlu S.A. isimli şüpheli itiraf etti. Olay yerinde iki adet benzin bidonu ele geçirildi. Şüpheli aile arasındaki ticari bir husumetten dolayı olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hatta kendisini öldürmek istediğini de belirtti. Şu anda şüpheli gözaltında" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN