Yeni yılda emekli olmak isteyen memurlara uyarı: O zam maaşlara yansımayacak

Yeni yılda emekli olmak isteyen memurlara uyarı: O zam maaşlara yansımayacak

Aralık ayının gelmesiyle milyonlarca emeklinin gözü Asgari Ücret Komisyonu'ndan çıkacak zam kararına çevrilirken yeni yılda emekli olacaklar memurlar için kötü bir haber geldi. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yeni yılda emekli olacak memurların, temmuz ayında verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacağını belirtti.

Milyonlarca vatandaşın gözü 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını çevrilirken Ocak ayında emekli olmak isteyen memurlar için uzmanlardan uyarı geldi.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş , yeni yılda emekli olacak memurların, Temmuz ayında verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacağını belirtti.

Resmi Gazete’de 15 Temmuz’da yayımlanan kararla memurlar, toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 17,55’lik zamma ek olarak seyyanen 8 bin 77 lira zamlı maaş almaya hak kazandı. Fakat memurlara yapılan seyyanen zam, kök maaşlara yansımayacak. Bu nedenle memurlar emekli olurken bu ödemeyi emekli aylıklarında göremeyecekler.

'SEYYANEN ZAMMIN EMEKLİLİK İKRAMİYESİNE FAYDASI YOK'

Bütün memurların emekli olmadan önce alacakları emeklilik ikramiyesini ve emeklilik maaşını iyi hesaplamaları gerektiğini söyleyen Karakaş, “Temmuz ayında bir zam yapılmıştı. Yapılan zammın yüzde 17,55’i oransal zamdı. 8 bin 77 lirası ise seyyanen zamdı. Bu 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ocak ayında alacağınız emeklilik maaşına faydası olmayacaktır. Yine 8 bin 77 liralık seyyanen zammın alacağınız emeklilik ikramiyesinde de faydası olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

22 bin 17 lira olan en düşük memur maaşının sadece üzde 17,55’lik oransal zammın kapsadığı 13 bin 940 liranın dikkate alınacağını açıklayan Karakaş, “Ancak 8 bin 77 liralık kısma ocak ayında ne kadar zam olursa olsun hiçbir şekilde emeklilik ikramiyesine ve emeklilik maaşına bir faydası olmayacaktır. Dolayısıyla bunun hesabının yapılarak emekli olup olmamaya karar verilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ AYLIĞI 9 BİN 876 LİRA

Aylık bağlama oranı bu kadar yüksek olmasına rağmen memur maaşlarının ve memur ikramiyesinin düşük bağlandığını söyleyen Karakaş, 22 bin 17 lira olan emekli maaşından 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ele alınmadığını, geriye kalan 13 bin 940 liralık ücretin esas alındığını belirtti. Karakaş, bu nedenle memur en düşük maaşının 22 bin 17 olmasına rağmen en düşük memur emeklisi aylığının 9 bin 876 lira olduğunu dile getirdi.

'MAAŞ FARKI YÜZDE 44’LERE KADAR DÜŞÜYOR'

Karakaş, emekli sandığına tabi olan memurların emekli olurken yüzde 75 oranında aylık bağlama oranlarının olduğunu ifade etti.

Çalışan memurun emekli olduğu anda aldığı maaşın arasındaki farkın yüzde 44’lere kadar düştüğünü belirten Karakaş, “Seyyanen zam dolayısıyla ocak ayından sonra, memurların daha önceden çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70’i civarında alırken, bu yüzde 50’nin bile altına düşecektir” değerlendirmesinde bulundu.

'YÜZDE 25’LİK BİR AYLIK BAĞLAMA ORANI FARKI VAR'

Ekim 2008’de çıkarılan kanunla beraber, bu tarihten sonra memur olanların maaşlarının emekli sandığına değil, SGK kanununa göre hesaplanacağını dile getiren Karakaş, “Emekli Sandığı’na tabi olan memur, aynı hizmet yılı olmasına rağmen, 25 yıl hizmeti varsa yüzde 75, SGK’ya tabi ise yüzde 50 oranında bağlama oranına sahip.” açıklamasında bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN