Halk TV ve TELE1’in kapatılmasına uluslararası kuruluştan tepki

Halk TV ve TELE1’in kapatılmasına uluslararası kuruluştan tepki

RTÜK'ün Halk TV ve TELE1'i 5 gün kapatma kararı sonrasında Gazetecileri Koruma Komitesi'nden (CPJ) bir açıklama geldi. CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Gulnoza Said "RTÜK, hükümetin bir sansür aracı olarak çalışmamalı" dedi. Öte yandan Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ise "Türkiye’nin içinden geçtiği ve yönünü aradığı bu tarihsel dönemeçte, RTÜK bir sansür ve baskı aygıtı olarak kullanılmaktadır" ifadesinde bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) TELE 1 ve Halk TV'ye beşer gün yayın durdurma cezası vermesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) bir açıklama geldi. RTÜK’ün dün Halk TV ve TELE1 isimli kanallara 5 gün kapatma kararı getirmesinin ardından CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Gulnoza Said açıklamalarda bulundu.

Said, “RTÜK, hükümetin bir sansür aracı olarak çalışmamalı ve Türkiye anaakım medyada kalan eleştirel seslerin varlığına tolere etmeyi öğrenmeli” ifadesini kullandı.

CPJ yetkilisi, “Bu iki kanal, ağırlıklı olarak hükümeti destekleyen medya kuruluşlarının olduğu bir ortamda yaşamını sürdüren muhalif yayın organları. Onların varlığı, Türkiye’deki medyanın çok sesliliği için hayati bir önem taşıyor” dedi.

TELE 1'DEN ÇAĞRI

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ekran karartma çağrısı yaptı.

Yanardağın açıklması şu şekilde; "Anayasa ile teminat altına alınan basın, ifade ve düşünce özgürlüğü bugün ağır bir tehdit altındadır.

Türkiye’nin içinden geçtiği ve yönünü aradığı bu tarihsel dönemeçte, RTÜK bir sansür ve baskı aygıtı olarak kullanılmaktadır.

Son olarak TELE1 ve Halk TV’ye verilen 5 günlük ekran karartma cezaları, son 25 yılın en ağır yaptırımıdır. Dolayısıyla, söz konusu cezalara karşı çıkmak, gerçekte her eğilimden yurttaşın anayasal hak ve özgürlüklerini savunmak anlamına gelecektir.

Bu nedenle, TELE1 ve Halk TV ekranlarının karartılacağı 5 gün boyunca, saat 21:00’de RTÜK’ün ekran karartma cezalarını doğru bulmayan bütün televizyon kanallarını 1 dakika süreyle ekran karartmaya çağırıyoruz."

AYŞENUR ASLAN: MEDYA NEREDE

Halk TV’de Medya Mahallesi programını yapan gazeteci Ayşenur Arslan, Halk TV ve TELE 1’e verilen 5 günlük ekran karartma cezasını yorumladı: “Buna asıl ses çıkartması gereken CHP nerede? Bizim için bu karar alınırken CHP ne yaptı? Medya ne yaptı? Kendi başlarına gelmeyecek zannediyorlar. Ortalığı inletmeleri gerekiyordu...” dedi.

HALK TV VE TELE 1 NEDEN KAPATMA CEZASI ALDI?

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN