Back To Top
Anne sütünde plastik tehlikesi

Anne sütünde plastik tehlikesi

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 10:16
Anne sütünde plastik tehlikesi
- A +

ABD Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezi’nin çalışması, plastik ürünlere temas eden annelerin sütünde ‘Bisfenol A’ adlı kimyasal bulunduğunu ortaya koydu. Plastik maddeye sertlik katan maddenin hormonların yapısını bozduğunu belirten Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin “Bisfenol’ün kısırlıktan meme kanserine kadar birçok hastalıkla ilişkisi var” dedi. Gizli tehlikeden korunma yollarını anlattı: Ev yemeğine ağırlık verin, gebelikte kozmetik kullanmayın.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezince yapılan araştırmayla, plastik ürünlere maruziyet sonucu, anne sütünde plastik maddeye sertlik ve saydamlık katan, özellikle plastik su şişelerinde kullanılan Bisfenol A isimli kimyasal bulunduğu belirtildi. Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada plastiklerin içerisinde en az bin kadar kimyasal bulunduğuna dikkati çekerek bunların en az 15’inin hormonlar üzerinde etkili kimyasallar olduğunu anlattı.

Şahin, bisfenoller ve fitalatların en zararlı endokrin bozucu kimyasallar olduğuna işaret ederek, Bisfenol A’nın plastik maddeye sertlik ve saydamlık kattığını ve özellikle plastik su şişelerinde kullanıldığını, fitalat olarak isimlendirilen kimyasallarla da plastiğe esneklik kazandırıldığını belirtti. Şahin, “Bu yapıyı içeren tüm kimyasallar, östrojen reseptörüne bağlanarak genleri aktive eder.

Bisfenol A maruziyeti metabolik sendrom, diyabet, obezite, kısırlık, hiperaktivite, prostat ve meme kanseri, hipofiz bozuklukları gibi birçok hastalık ile ilişkilendirilmektedir” dedi. Başka bir çalışmada yiyecek paketlenmesinde ve günlük bakım ürünlerinde yoğun olarak kullanılan fitalatların etkisinin incelendiğini ifade eden Şahin, “Bunun sonucunda da fast food tüketen, yemeklerini dışarıda restoranlarda yiyen kişilerde daha yüksek fitalat düzeyleri saptandı. Bu, en fazla burger ve sandviç türü tüketim yapan kişilerde bulundu’’ ifadelerini kullandı. Şahin, konserve ve hazır işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması ve mevsiminde taze yiyeceklerin tüketilmesi, ev yemeklerine ağırlık verilmesi, özellikle gebelik döneminde kozmetik kullanımından kaçınılması gerektiğini anlatarak plastiklerden uzak durulması gerektiğini bildirdi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN