Araç sahiplerinin dikkatine! Yaz aylarında bile aracınızdan bunu eksik etmeyin: Başınıza daha büyük masraf açabilir

Araç sahiplerinin dikkatine! Yaz aylarında bile aracınızdan bunu eksik etmeyin: Başınıza daha büyük masraf açabilir

Yaz aylarında ihtiyaç olmadığını düşünenler yanılıyor. Araç sahipleri bu kritik noktaya dikkat etmezse başına daha büyük masraf açabilir. Yaz ayında aracınızdan bunu eksik etmeyin. İşte konuya ilişkin detaylar...

Araç sahibi olan milyonlarca vatandaş aracına gerekli önemi göstermediği takdirde ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Dolayısıyla çok önemli gözükmese dahi aracınızda yapacağınız her dokunuş aracınız için hayati bir öneme sahip. Aksi halde ihmal ettiğiniz bazı bakımlar size daha büyük ve daha masraflı problemlerle geri dönebiliyor. Bu kapsamda araçlarda kullanılan antifiriz yaz aylarında dahi kullanılması gereken önemli malzemeler arasında bulunuyor.

yeni-proje-9.jpg

YAZ AYLARINDA DA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Sürücülerin kış aylarında özellikle önem verdiği antifriz kullanımı, yaz aylarında da araç için hayati önem taşıyor. Motor sağlığı açısından en önemli etkenlerden birisi olan antifrizin 4 mevsim kullanılması gerektiğini belirten bilirkişiler, sıvı sisteminde oluşabilecek küf ve korozyona karşı araç sahiplerini uyarıyor. Yaz aylarında maliyet düşürmek amacıyla antifriz yerine su kullanımının büyük maddi hasarlara neden olabileceğini belirten Eskişehirli araç bakım ustası Ali Curu, “Antifriz kullanılmadığı takdirde maksimum 1-2 ay içerisinde suyun renginin karardığını, kahverengileştiğini göreceksiniz. O da motor bloğunun yani metal alaşımların suyla etkileşiminde küf veya korozyon oluşmasından sebep oluyor” dedi.

yeni-proje-10.jpg

DÖRT MEVSİM İHMAL EDİLMEMELİ

Araç sahiplerinin 4 mevsim antifriz kullanımını ihmal etmemelerini gerektiğinin altını çizen Ali Curu, şu ifadeleri kullandı:

“Araçlarda kullanılan antifrizi yani motoru soğutan sıvıyı aslında 4 mevsim koruma diye tabir ederiz biz. İnsanların en çok antifrizin kışın eksi derecelerde motor suyunun donmamasını sağladığını biliyor. Ancak antifrizin en büyük diğer özelliklerinden birisi de, soğutma sistemindeki suyun küf ya da korozyon oluşmasını engellemesidir. Sürücülere yazın özellikle antifriz kullanmalarını tavsiye etmemizin sebebi bu. Yazın da aracınızda motor suyu, antifriz olması lazım ki sıvı sisteminde küf, korozyon ya da herhangi bir arıza olayı olmasın. Yoksa ilerleyen dönemlerde arızaya sebebiyet verebilir. Sürücüler araçlarında yazın su kullanmaya devam ediyorlar. Mesela bir hortum patlıyor, arıza oluyor, onu yaptırıyorlar ama antifriz koymaya gerek yok diye düşünüyorlar. Ancak kesinlikle yazın da antifriz koymaları kullanmaları gerekiyor. Antifriz kullanılmadığı takdirde maksimum 1-2 ay içerisinde suyun renginin karardığını, kahverengileştiğini göreceksiniz. O da motor bloğunun yani metal alaşımların suyla etkileşiminde küf veya korozyon oluşmasından sebep oluyor. Bu küf ve korozyon da ilerleyen dönemlerde sıvı sistemini, radyatörleri, petekleri ve su kanallarını tıkayabiliyor. Ayrıca termostat, devir daim diye bahsettiğimiz parçaların aşınmasına ve arızalanmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle antifriz kullanılmaması kesinlikle büyük masraflara yol açabiliyor.”

yeni-proje-11.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN