Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmanın riskleri

Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmanın riskleri

Bitcoin ve diğer kripto paralar günümüz teknolojisinde oldukça ilgi çekmeye başlayan, gelişen ve artmakta olan sanal paralardır.

Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapan insan sayısı giderek artıyor fakat bu bireylerin çoğu bitcoin ve diğer kripto paraların risklerini bilmiyor. Kripto paralar her ne kadar kazanç imkanı sunsa bile bir o kadar da yüksek riskli işlemlerdir. Peki bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmanın riskleri nelerdir?

1-ÇOK KAYBETME İHTİMALİ

Kripto para piyasasına giren çoğu birey bu yatırım aracından yüksek kâr elde etmek amacıyla girmiştir. Fakat kripto paralar çok yüksek getiri sunmalarına rağmen bir o kadar da çok kaybetme ihtimalini de sunmaktadır. Kripto paraların bir kısmının projesi iyiyken bir çoğunun ise projesi ya çok kötüdür ya da hiç yoktur. Projesi olmayan kripto paralara yatırım yapmak çok ciddi kayıplara neden olabiliyor. Dolayısıyla kripto para piyasasına giren kişilerin kripto paraların projelerini araştırması gereklidir.

2-DOLANDIRICILIK İHTİMALİ

Kripto paralar yasalar tarafından güvence altına alınmadığından ötürü dolandırıcılık ihtimali çok yüksektir. Kripto paraların dolandırıcı çıkma ihtimalinin yanı sıra kripto para alım satım uygulamalarının da dolandırıcı çıkma olasılığı bir hayli yüksektir. Bu duruma örnek olarak batan birçok kripto para ve Thodex isimli borsa örnek verilebilir.

3-YATIRIM TAVSİYESİ VERENLER

Kripto para piyasası çok hareketli olduğundan (bir anda hızlıca çıkabilmesi ve düşebilmesi) sektörde yatırım tavsiyesi veren kişiler oldukça fazladır. Yatırım tavsiyesi vermek her ne kadar suç olsa da bunu çoğu yatırımcının bilmemesinden faydalanan yatırım tavsiyesi veren kişiler, sizlerden kripto paraları almaya veya sizi kaybettirmeye yönlendirebilir. Dolayısıyla sadece kripto para piyasasında değil diğer yatırım araçlarında da yatırım tavsiyesi veren kişilerden uzak durun ve onları şikayet edin.

4-PARANIZIN KAYBOLMA İHTİMALİ

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerin yanı sıra yapılan bir hatadan kaynaklı olarak birçok kripto para yatırımcısının parası yok oluyor. Bir hesaptan başka bir hesaba para gönderirseniz gönderdiğiniz adresin doğru olduğundan emin olmalısınız asi takdirde paranız sonsuza dek yok olacaktır ve "havuz" denilen yerde duracaktır. Bu olayların yaşanmaması için her ne kadar QR kod yöntemi de kullanılabilir olsa da ne yazık ki QR kod yöntemini kullanan yatırımcı sayısı çok fazla değildir.

5-ANORMAL FİYATLAR

Bitcoin ve diğer kripto para piyasalarını sunan borsalarda çok ciddi derecede farklı fiyatlar görülebiliyor. Örneğin x kripto parasının fiyatı 10$ iken başka bir borsa paniğe kapılmanız için bu fiyatı daha yüksek veya daha düşük gösterebiliyor. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken tek şey bunu borsa yetkililerine bildirmek ve sakin kalmak olacaktır.

6-PANİK

Bitcoin ve kripto para piyasasının çok riskli olduğu yukarıda bulunan maddelerden anlaşılıyor. Bu risklerin olduğunu bilmeyen yatırımcılar ise bazı durumlarda paniğe kapılıyor ve tüm parasını kaybedebiliyor veya çok kazanacağı durumda hiç kazanamayabiliyor. Bu tarz durumlara örnek olarak kripto paranın fiyatının çok çıkması veya çok düşmesi, hacimlerde ani değişiklikler verilebilir. Böyle durumlarda asla ve asla panik yapmamalısınız.

Bunlar ve bunlar gibi daha birçok risk barındıran kripto para piyasası tüm bunlara rağmen büyük bir ilerleme kaydediyor. Kripto para piyasasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus balinalara dikkat etmenizdir. Kripto para piyasasında "balina" terimi, elinde çok yüksek miktarda x kripto parasından bulunduran şirket, kişi, şahıs vb demektir. Bu kişilerin daha fazla alım yapması veya elindeki kripto parayı satması; kripto paranın fiyatını etkileyeceğinden ötürü panik yapmamalısınız.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN