Dünyanın Her Yerinden Bu Garip Meyvelere Bir Bakın

Dünyanın Her Yerinden Bu Garip Meyvelere Bir Bakın

Dünyanın çeşitli noktalarda yetişen binbir çeşit meyve vardır. Gerek görünümleri ve gerek tatları ile hiç görmeye alışık olmadığımız bu meyveleri sizler için derledik...

Dünyanın farklı noktalarındaki çeşitli tropikal meyveler oldukça ilginç ve dikkat çekici. Gerek dış görünümleri gerek de tatları ile görmeye hiç alışık olmadığımız meyvelere haberimizde yer verdik. Bakalım sizler hangi meyveleri tanıyorsunuz?

1. DURİAN

"Meyvelerin kralı", aşırı kokusuyla bilinir. Tehlikeli görünen dikenli cildi nedeniyle kolayca tanınan meyve, 8 kg'a kadar büyüyebilir. Durian'ın tadı muhallebi, sarımsak, soğan ve mavi peynirle karşılaştırılabilir… kombine. Tam olarak tadını çıkarabilmeniz için alışmanız gerekebilecek bir tat.

12.jpg

2. EJDER MEYVESİ

Ejder meyvesi, başlangıçta yalnızca Amerika'da bulunan birkaç farklı kaktüs türünün meyvesidir. Günümüzde meyveleri dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Olgunlaştığında, bir ejder meyvesinin tadı, hafif tatlı bir armut ve kivi karışımı olarak tanımlanır. Olgunlaşmamış ejder meyvesi neredeyse hiç tada sahip değildir. Ülkemizde de büyük marketlerde bu meyveyi bulabilirsiniz.

14.jpg

3. AKEBYA

Akebia meyvesi genellikle çikolata asması olarak bilinir. Beyaz bir ejder meyvesine benzeyen tatlı, yumuşak bir hamur içerir. Meyvenin eti yumuşak ve gevrek olup, hafif tatlı ve hafif acı bir tada sahiptir. Ağzınızda et, hindistancevizi, armut ve kavun notaları ile yarı tatlı bir sıvıya dönüşür. Oldukça yumuşak olduğu düşünülen Japonya'ya özgüdür. Pazarlarda satılan Mor Akebi meyveleri, turistler arasında yemek yemek veya lüks bir hediye olarak eve götürmek için çok popülerdir.

15.jpg

4. AVUSTRALYA PARMAK KİREÇ

Bu eşsiz meyve, Avustralya'nın doğu kıyı yağmur ormanlarına özgüdür. Dış kabuk yarıya kesildiğinde, sedefli meyve suyu vezikülleri bir patlama gibi dışarı akar. Parmak kirecinin vezikülleri yuvarlaktır ve havyarı andırır. Bu veziküllerin aroması, bitkisel notalarla çok yoğun limon veya misket limonunu andırır. Meyveyi dilinize sıkabilir ve bu inanılmaz meyvenin tadını çıkarabilirsiniz.

1-003.jpg

5. HALA MEYVESİ

Hala meyvesi Hawaii, Avustralya ve Marshall Adaları'na özgü bir meyvedir. Ananasla karıştırılmış bir çam kozalağını andırıyor. Meyve, anahtar veya koni adı verilen birçok farklı parçadan oluşur. Anahtarların içi yenilebilir ve şekerli mango gibi tadı vardır.

4.jpg

6. AFRİKA BOYNUZLU SALATALIK

Bu alışılmadık meyvenin yeşil, sarı veya turuncu kabuğunda dikenli boynuzlar vardır. Kabuğu parlak, koyu bir portakal rengine döndüğünde yemeye hazırdır. Biraz yeşil Jöle'ye benzeyen meyvenin içindeki küspe, başka hiçbir meyveye benzemeyen bir tada sahiptir. “tatlı-ekşi, muz-kireç, tropikal meyve tadımı” olarak tanımlanmaktadır.

5.jpg

7. CHERİMOYA

Cherimoya, Ekvador ve Peru'ya özgü yenilebilir bir meyvedir. Dünyada tropikal, subtropikal bölgelerde yetişir. Amerikalı yazar Mark Twain, cherimoya'yı "erkeklerin bildiği en lezzetli meyve" olarak nitelendirdi. Meyvenin içi kremsi ve tatlıdır, ona "muhallebi elma" lakabını verir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN