Fenomen yarışmacı 'Kısmetse Olur'u anlattı: Yemek bile verilmiyor

Fenomen yarışmacı 'Kısmetse Olur'u anlattı: Yemek bile verilmiyor

Fenomen program Kısmetse Olur: Aşkın Gücü'nün eski yarışmacılarından Aybüke Çangal, programdan ayrıldıktan sonra tehdit edildiğini açıkladı. Çangal, yarışmadayken günde 18 saat çalıştırıldığını ve ‘yemek bile verilmediğini’ öne sürdü. Yarışmanın hapis hayatından beter hale geldiğini söyleyen Çangal, ayrıldıktan sonra yapım şirketinin kendisine gönderdiği ihtarnamede, dijital platformlardaki tüm hesaplarının kapatılmasını ve buradan elde edilen gelirleri istediklerini belirtti.

Önceleri Kanal D’de yayınlanan Kısmetse Olur’la aynı formattaki ‘Kısmetse Olur: Aşkın Gücü’ isimli yarışma programı YouTube üzerinden yayınlanmaya devam ediyor. Yarışmanın birinci sezonunda bulunan sosyal medya fenomeni Aybüke Çangal, İç Yapımlar Film Programları yapım şirketine dava açtı.

Programdan kendi isteğiyle ayrılan genç fenomen İstanbul Fikri Sinai Haklar hukuk Mahkemesi'ne başvurarak "Sözleşme maddelerinin kesin hükümsüzlüğünün tespiti" davası açarak dilekçesinde yaşadıklarını anlattı.

'REYTİNG UĞRUNA MÜDAHALE EDİLMEDİ'

Yarışmaya katılım sürecinde ağır şartlar içeren sözleşmeyi okumasına fırsat verilmeden imzalatıldığını söyleyen Çangal, çekimlerle birlikte ahlak dışı taleplerin ve baskıların başladığını dilekçesinde açıkladı. Sabah’ın haberine göre yarışmacılar tarafından program içerisinde tehdit edildiğini, sunucu tarafından azarlandığını fakat reyting uğruna yapım şirketinin müdahale etmediği anlattı.

'HER GÜN 2-3 BÖLÜM ÇEKİYORDUK'

Aybüke Çangal, yarışmada nasıl davranacağını dair yapımcılar tarafından talimatlar verildiğini, yarışmadan ayrıldıktan sonra hakkında olumsuz ve karalayıcı konuşmalar yapıldığını dilekçesinde açıkladı. Fenomen Çangal, "Günde 18 saat çalıştırıldım. Yemek verilmedi. Her gün 2-3 bölüm çekiyorduk. Ağır şartlara ve baskılara rağmen para verilmiyordu" ifadelerini kullandı.

'PROGRAMDAN BİR ANDA AYRILMADIM'

Yarışmanın hapis hayatından beter hale geldiğini söyleyen Çangal, devam etmek için bir sebep bulamadığı için yarışmadan ayrılma kararı aldığını ve bunu yapım şirketiyle birçok kez paylaştığını dilekçesinde ifade etti. Çangal, iddia edildiği gibi bir anda programdan ayrılmadığını vurguladı.

'GELİRİME ORTAK OLMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Ayrıldıktan sonra yapım şirketinin kendisine gönderdiği ihtarnamede, dijital platformlardaki tüm hesaplarının kapatılmasını ve buradan elde edilen gelirlerin istedikleri ileri süren Çangal, "Beni bütünüyle yok etmek ve gelirime ortak olmaya çalışıyorlar" dedi. Genç yarışmacı, sözleşmedeki bazı maddelerin hukuka uygun olmadıkları oldukları gerekçesiyle iptalini istedi.

3 YILLIK SÖZLEŞME

O maddelerde, yarışmacıların 3 yıl boyunca izin alınmadan ücret karşılığı herhangi bir projede yer alamayacakları, yapımcı tarafından onaylanan projelerde ise pay alacakları aksi halde cezai şart miktarının ödeneceği yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN