Genel kültür için zorunlu şeyler

Genel kültür için zorunlu şeyler

Genel kültür akla ilk geliş şekliyle bilgi yarışmalarında sorulan zor soruların ait olduğu konular gibi tanımlanır. Oysaki genel kültür belli birkaç konuya bağlı kalmaz, aksine geneldeki her şeyi içine alarak içinde bulunduğu toplumu kavrar. Toplumun tüm kültürü, sanatçıları, sanat anlayışı, tarihi, ekonomik durumu, sosyolojik durumu, yasaları ve diğer her şeyi içine alan genel kültür, aslında edinmesi kolay olduğu kadar zor olan bir başarıdır.

Genel kültür için çok fazla bulmaca çözmek, kitap okumak, o gün yaşanmış haberlere hakim olmak, tarih hakkında araştırma yapmak, sağlam bir hafızaya sahip olmak ama daha önemlisi meraklı ve her konuyla ilgili olmak gerekir. Genel kültür bir anda değil zamanla kazanılacak bir durum olduğu için genel kültür kazanmak isteyen insanlar aynı zamanda sabırlı olmalıdır.

GENEL KÜLTÜR İÇİN NELERİ YAPMAK ZORUNLUDUR?

Kararlı olmak: Birçok bilgiyi aynı anda edinmek mümkün olmadığı için zaman gereklidir. Her genel kültür sorusuna bir anda cevap verilemeyeceği için kararlı olmak ve sürekli öğrenmeye açık olmak gereklidir.

Sabırlı olmak: Çözülen bulmacalar daima çalışılan konudan çıkmayabilir. Bu yüzden sabırlı olmak ve soruları doğru yapmak, öğrenmek için çabalamak gerekir.

Öğrenmeye ilgili olmak: Bu konudan bana ne, bu bilgi ne işime yarayacak, demek yerine o bilgiyi zihninizde tutmak size fayda sağlar. Neyin ne zaman insanın karşısına çıkacağı belli olmadığı için ne kadar şey öğrenilirse o kadar kârlı olur. Her bilgiyi öğrenmeye çalışan insan önce kendisine fayda sağlamış olur.

Sürekli genel kültür sorusu çözmek: Aslında genel kültür edinmek için en basit yöntem genel kültür sorusu çözmektir. Genel olarak müzik, sanat, sanatçı, film, kitap, resim, tarih, din, felsefe ve daha pek çok konudan bilgiye aynı anda ulaşmanın en kolay yoludur. Hatta ilk olarak herkesçe bilinen temel doğruları öğrenip ardından daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için birebirdir. Ayrıca çok uzun vakitler almaz ve puanlama sistemi bulunduruyorsa eğlenceli de olabilir. Aynı zamanda telefon ve internetten de canlı yarışmalara katılabilir ve gerçek kişilerle yarışabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN