Back To Top
The Times manşetten verdi:
'Coca-Cola bilim insanlarına
milyonlarca sterlin akıttı'

The Times manşetten verdi:
'Coca-Cola bilim insanlarına
milyonlarca sterlin akıttı'

 - Son Güncelleme: 09.10.2015 Cuma 17:22
The Times manşetten verdi: 
\'Coca-Cola bilim insanlarına 
milyonlarca sterlin akıttı\'
- A +

The Times'ın özel haberine göre Coca-Cola, şekerli içecekler ve obezite krizi arasındaki bağlantıyı reddetmeleri için bilim insanlarına milyonlarca sterlin rüşvet verdi.

İngiliz The Times gazetesi, Coca-Cola'nın İngiltere'de bilim insanlarına şekerli içecekler ve obezite krizi arasındaki bağlantıyı reddetmeleri için milyonlarca sterlin akıttığını manşet yaptı. 

'Hükümetin sağlık danışmanlarıyla bile mali bağ kuruldu' iddiası

Haberde şu bilgiler ve iddialar aktarıldı: 

"Olimpiyatların, FİFA Dünya Kupası'nın ve Rugby Dünya Kupası'nın ana sponsorlarından olan içecek devi, 10'dan fazla İngiliz bilim insanıyla mali bağ kurdu. Bu kişiler arasında hükümetin sağlık danışmanları da bulunuyor.

Birçok bilim insanı İngiltere'deki obezite salgınıyla ilgili şeker tüketiminin artışını suçluyor. Obezite İngiltere'de her yıl yaklaşık 53 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Obezite, NHS'e (Ulusal Sağlık Hizmetleri) yılda 5.1 milyar Sterline de mal oluyor.

British Journal of Sports Medicine dergisinde yayımlanan son bir rapor kötü beslenmenin; fiziksel egzersiz, alkol ve sigara içmenin bileşiminden daha fazla hastalığa neden olduğunu ileri sürdü.

Coca-Cola Avrupa Hidrasyon Enstitüsü'nün kurulması için 2010 ve 2015 arasında 4.86 milyon Sterlin harcadı. Görünüşte bağımsız olan bu araştırma vakfı, insanlara, şirketin sattığı türden spor içeceklerin ve meşrubatların tüketimini önerdi."

Profesörün üniversitesine 1 milyon dolar verildi mi?

Haberde kurulan enstitünün başındaki profesörün üniversitesine de 1 milyon dolar verildiği öne sürülüyor ve haber şöyle devam ediyor:

"Bu enstitünün bilimsel danışma kurulunun başında saygın bir profesör var. Coca-Cola bu profesörün üniversitesine 1 milyon dolar verdi. Bu kişi önde gelen spor kurulları için beslenme önerilerinde bulundu.

Coca-Cola'nın mali destek verdiği, sponsorluğunu üstlendiği, araştırma fonu verdiği kurumlar arasında şunlar bulunuyor: UKActive, İngiltere Beslenme Vakfı, Hull Ünversitesi, Homerton Üniversitesi Hastanesi, Ulusal Obezite Forumu, İngiltere Diyet Derneği, 2013 Obezite Haftası, İngiltere Obezite Çalışma Derneği..."

Gazete ayrıca Halk Sağlığı Fakültesi adlı sağlık vakfının yönetim kurulu üyesi Simon Capewell'in de görüşlerine yer verdi. Capewell "Coca-Cola'nın sadece kamuoyu görüşünü değil siyasi kararları da manipüle etmeye çalıştığını, taktiklerinin tütün ve alkol endüstrilerininkilere benzediğini" söyledi. 

Coca-Cola İngiltere ise ürünleri ve ürünlerin içeriği hakkındaki bilimsel araştırmalara güvendikleri yönünde bir açıklama yaptı. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN