Vedat Milor, 'Pirinç pilavı mı, Bulgur pilavı mı?' sorusunda yalnız kaldı

Vedat Milor, 'Pirinç pilavı mı, Bulgur pilavı mı?' sorusunda yalnız kaldı

Sosyal medyanın yeni tartışması 'Pirinç pilavı mı? Bulgur pilavı mı?' sorusu oldu. Uzmanlar ve halk ilk kez aynı tarafta. Vedat Milor'un anketi için kim ne dedi? İşte 'Pirinç pilavı mı? Bulgur pilavı mı?' anketine farklı açılardan verilen yanıtlar...

Sosyal medya kullanıcılarını anketleri ile ikiye bölen Vedat Milor'dan yeni anket sorusu geldi. Milor'un 'Pirinç pilavı mı? Bulgur pilavı mı?'  sorusuna sosyal medya kullanıcıları ve uzmanlar farklı yanıt verdi. Bu seferki ankette halk ve uzmanlar aynı tarafta yer alırken sosyal medya kullanıcıları yalnız kaldı.

Vedat Milor, daha önceki anketlerinde menemenden kebaba, dönerden hamburgere, pizzadan pideye kadar pek çok yiyeceği karşı karşıya getirip kullanıcıların fikrini sormuştu. Milor, bu kez de 'Pirinç pilavı mı? Bulgur pilavı mı?' diye sordu.

vedat-milor-001.jpg

"PİRİNÇ PİLAVI MI BULGUR PİLAVI MI?"

Yaptığı açıklamada, pilavın mutfağın olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Vedat Milor, “Birçok yemeği yanında pilav olmadan düşünemiyoruz. Pilav deyince de bir ikilemle karşı karşıyayız: ‘Pirinç pilavı mı yoksa bulgur pilavı mı?’ Pirince gastronomik açıdan baktığımız zaman dünyada bizde olduğu gibi hem çok popüler ve önemli hem de çok farklı yemekler yapılabiliyor. Risotto, paella gibi yemekler ciddi ustalık gerektiren yemekler ve başlı başına yenilebiliyorlar. Bizdeki pirinç pilavı ise bunlar gibi başlı başına bir yemek değil. Genelde tamamlayıcı veya eşlik edici bir unsur. Kabaca ifade etmek gerekirse, tıpkı Uzakdoğu ülkelerinin mutfaklarında olduğu gibi" dedi.

vedat-milor.jpgVedat Milor 

VEDAT MİLOR DA PİRİNÇ PİLAVINI SEÇTİ

Özellikle tane tane bir pirinç pilavı yapmanın ustalık gerektirdiğini vurgulayan Milor, “Pirinç pilavını et suyu kullanarak yapmak da lezzeti derinleştiriyor. Buna karşılık bulgur ile yapılacaklar daha sınırlı. Kepekli kepeksiz olması fark ediyor ama sınırlı sayıda yemekler yapılıyor. Ancak bulgur pilavı şöyle sebzeli yapılırsa başlı başına bir yemek olarak da tüketilebilir. Sağlık açısından da daha iyi olduğu söyleniyor. Her halükarda zor bir seçim. Ne açıdan, nasıl bir bağlamda baktığımız önemli. Ama illa ki birini seçmemiz gerekirse ben pirinç pilavını seçerdim" ifadelerini kullandı. Milor, seçiminin detaylarını Gain Medya’daki "Vedat Milor ile En İyisi" programında açıkladığını belirtti.

ANKETTE PİRİN PLAVI ÖNE GEÇTİ 

Yaklaşık 77 bin kişinin katıldığı ankette, yüzde 62 ile pirinç pilavı önde geldi. Sosyal medyadaki oylar pirinç pilavından yana olurken, sokakta da büyük bir çoğunluk bulgur pilavını tercih etti.

yildiz-melek-aksoylu.jpgYıldız Melek Aksoylu

PİRNÇ ANLIK BULGUR SÜREKLİ MUTLULUK VERİYOR

Milor’un anketi aynı zamanda hangisi daha sağlıklı sorusunu da akıllara getirdi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, bulgur pilavına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

"BULGUR LİF ZENGİNİDİR BU NEDENLE PİRİNÇTEN DAHA SAĞLIKLI"

“Bulgur, pirince göre daha çok protein içeriyor. Kan şekerini daha yavaş yükseltiyor. Pirinç kan şekerini çok hızlı yükselttiği için çok da hızlı düşürüyor. Bulgurdaki en önemli olay lif bulunması. Bulgur lif zengini besin kaynaklarımızdandır, pirinçte böyle bir durum yok maalesef. Bu da bizim bulgur tükettikten sonra uzun süre tok kalmamız sağlıyor. Bulgur pirince göre mineral ve potasyum açısından da çok zengin. Bulgur sizi 4 saat tok tutarken, pirinç 1-2 saat tok tutabilir seviyede. Bulgur pirince göre daha sağlıklı. Özellikle diyabet hastalarında pirinç tüketimini hiç önermiyoruz” dedi.

"PİRİNÇ ANLIK, BULGUR KALICI MUTLULUK VERİYOR"

Anket sonuçlarında pirinç tercih edildiğini hatırlatan Aksoylu, danışanlarına da bulgur pilavını önerdiğini belirterek, “Pirinç kan şekerini çok hızlı yükseltiyor. Kan şekerini çok hızlı yükselten her şey, hızla düşürüyor. Bu da bize anlık mutluluklar veriyor. Ani mutluluklar her zaman geçicidir. Pirinçteki mutluluk geçici ama bulgurdaki mutluluk kalıcı. Kişi kilo vermek, sağlıklı beslenmek istiyorsa, fiziksel aktivitesi de düşükse kesinlikle bulguru tercih etmeli.  Porsiyon olarak ise 4 kaşık bulgur yerine 2 kaşık pirinç tüketilebilir. 
 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN