Hindistan'dan Whatsapp'a gizlilik sözleşmesini iptal et çağrısı

Hindistan'dan Whatsapp'a gizlilik sözleşmesini iptal et çağrısı

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini güncellemesine tepkiler devam ediyor. Uygulamanın en büyük pazarı Hindistan'dan Whatsapp'a 'yeni gizlilik sözleşmesini iptal et' muhtırası geldi.

Gizlilik sözleşmesinden güncellemeye giden WhatsApp'a milyonlarca kullanıcısı tepki göstermeye devam ediyor. Hindistan hükümeti, Whatsaap'a e-posta göndererek değişikliklerin geri çekilmesini talep etti.

Reuters, Hindistan Teknoloji Bakanlığı'nın 18 Ocak 2021 tarihinde WhatsApp Başkanı Will Cathcart'a e-posta gönderdiğini duyurdu. 

'YURTTAŞLARIN TERCİHİ VE ÖZERKLİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR'

Teknoloji Bakanlığı, en büyük pazarı Hindistan olan WhatsApp'ın Başkanı Cathcart'a "Sunulan değişiklikler Hindistan yurttaşlarının tercihi ve özerkliğine olumsuz etkileri bakımından ciddi endişeler yaratmaktadır. Dolayısıyla sizi sunulan değişiklikleri geri çekme çağrısında bulunuyoruz" diye hitap etti. 

'AVRUPALILARA KIYASLA HİNDİSTANLILARA AYRIMCI MUAMELE'

E-postada şu vurgular yapıldı: "Hindistanlı kullanıcılara Facebook şirketleriyle veri paylaşımından vazgeçme seçeneğinin verilmemiş olması ve Avrupalı kullanıcılara kıyasla daha az seçenek sunulması büyük endişe kaynağıdır."

"Avrupalılara kıyasla Hindistanlı kullanıcılara yönelik bu farklı ve ayrımcı muamele, ciddi eleştiri çekiyor ve WhatsApp'ın kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü oluşturan Hindistan yurttaşlarının haklarına ve çıkarlarına saygısızlık ederek ihanet ediyor."

Bakanlıktan WhatsApp'a 14 soru

Bakanlık, WhatsApp'tan topladığı kullanıcı verilerinin kategorileri, kullanım ve sınır ötesi veri akışlarına göre müşterilerin profilini oluşturup oluşturmadığı gibi konularda 14 soruya yanıt vermesini talep etti.

Yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle Hindistan mahkemelerinde aleyhinde iki dava açılmış bulunan WhatsApp, değişikliğin kullanıcıların dostlarıyla, aileleriyle ve grup içi mesajlaşmalarını etkilemeyeceğini savunuyor. Ancak tepkiler üzerine geçen hafta yeni gizlilik politikasına uygulamaya başlama tarihini şubattan mayısa çektiğini açıklamak zorunda kaldı.

Talep, işlerini genişletmek için Hindistan'a çok güvenen WhatsApp'ın sahibi ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook için yeni bir başağrısı yarattı.

WHATSAPP ARACILIĞIYLA DİJİTAL ÖDEMEYE ÇEKMEK İÇİN DEV YATIRIM

Kaliforniya merkezli Facebook, geçen yıl Hintli şirketler topluluğu Reliance'ın dijital birimine 5.7 milyar dolar yatırım yaptı. Bunun büyük kısmı, on milyonlarca geleneksel dükkan sahibini WhatsApp aracılığıyla dijital ödemeleri kullanmaya  cezbetmeye yönelikti.

400 MİLYON KULLANICIYI KAYBETMEK, AĞIR DARBE OLUR

Hindistan'da 400 milyon kullanıcısı bulunan WhatsApp'ın, ortaklar aracılığıyla sağlık sigortası satmak dahil Hindistan'ın büyüyen dijital ödeme alanı için büyük planları var.

4 Ocak'ta WhatsApp'ın sınırlı kullanıcı verilerini Facebook ve gruba bağlı firmalarla paylaşabileceğini söylemesinden sonra birden bire çok sayıda kullanıcı tarafından indirilmeye başlayan Signal ve Telegram gibi rakiplere Hindistanlıları kaybetmek, bu beklentilere ağır darbe indirir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN