İmamoğlu'ndan Bakan Kurum'a tepki: Utanılacak açıklamalar yapmasınlar

İmamoğlu'ndan Bakan Kurum'a tepki: Utanılacak açıklamalar yapmasınlar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un "Kanal İstanbul'a başlıyoruz" açıklamasına tepki gösterdi: Kuraklık varken Bakan'ın birinci konusu bu mudur? Lütfen utanacağımız ve utanılacak açıklamalar yapmasınlar İstanbul’un öncelikleri ile ilgili konuşalım.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 'Kanal İstanbul'a başlıyoruz' açıklamasına tepki gösterdi.

İBB Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” basın toplantısında; Taksim, Kadıköy, Bakırköy meydanları ve Salacak Sahili tasarım yarışması birincilerini açıkladı. İmamoğlu, Saraçhane Yerleşkesi'nde düzenlenen tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, barajlardaki doluluk oranlarının yüzde 20'lere indiği hatırlatmasının ardından, yağmur bombası atılması olasılığının bulunup bulunmadığı sorusuna, teknik olarak birçok konunun konuşulduğunu belirterek, şunları söyledi:

"YARINDAN SONRA YAĞMUR BEKLİYORUZ"

"Bizimde danışmalarımız ve teknik arkadaşlarımız var. İstanbul’un kuralık ve çevre sorunları her gün gündemimiz. Her gün bu şehrin daha fazla tahrip edilmeden, açıkçası kuraklığı da yaşamadan nasıl İstanbul’u yeşillendirebiliriz, güzelleştirebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’un su sorunu yaşamaması için de gerçekten A, B, C, D planlarımız söz konusu. Her gün gündemimiz ve üst yönetim olarak bunu tartışıyoruz konuşuyoruz, günlük değerlendiriyoruz. Şu anda ne yazık ki aralık ayı neredeyse mevsim normallerinin 5’te biri yağışla geçti. Ocak ayı iyi başlamadı. Yarından sonra bir yağmur bekliyoruz meteorolojiden aldığımız bilgiye göre. Yaşayıp göreceğiz ama bir yandan bizde sorumluluklarımızı yerine getireceğiz."

İmamoğlu, kuraklığa dikkat çektiği konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'un "Kanal İstanbul'a başlıyoruz" sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Ben buradan bütün basın mensuplarına böyle bir kuraklık dönemi varken böylesi bir çevre sorunu bütün dünya ve bütün ülkemiz yaşıyorken, kuraklık İstanbul’un da sorunu da değil. Bakın bugün sebze fiyatları yüzde 25 yüzde 30 zam alıyorsa bunun sebebi tarımdaki üretimin düşme beklentisiyle de paralel ve hatta bunun birinci sıra kaynağı ise yaşanan kuraklık. Bütün bunlar yaşanıyorken bu şehrin Çevre ve Şehircilik Bakanı İstanbul’la ilgili Kanal İstanbul’a başlayacağız gibi bir cümlesine dair bütün basının gidip soru sorması lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın birinci meselesi bu mudur yoksa diğer konular mıdır diye soru sormasını beklerim. Lütfen utanacağımız ve utanılacak açıklamalar yapmasınlar İstanbul’un öncelikleri ile ilgili konuşalım. Birinci sıra depremdir, ne yazık ki ikinci sıra şehrin kuraklıktır ve buna dair sorunlardır.” 

"SU KESİNTİSİ YAŞAMAYACAĞIZ"

İmamoğlu, “Kesintiler olabilir mi?” şeklindeki soruya ise “Şu anda böyle bir kesinti süreci yaşamayacağız” yanıtını verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu, yeni meydan projelerinin Koruma Kurulu'ndan onay alıp alamayacağı,. sürecin nasıl işleyeceği yolundaki bir soru üzerine de şunları söyledi:

“Tabii kurulun bu tarz alanları incelemesi irdelemesi kadar doğal bir durum yok. Zaten sorumlulukları bunu gerektiriyor. İki tane takip edeceğim şey var. Birincisi buna benzer kurum ya da kuruluşların getirdiği bir takım projelerin geçiş hızlarına bakacağım, 16 milyon İstanbullunun, onay verdiği bu tasarımlara dair süreçlerinin hızlarını takip edeceğim. Bir başka konu da ben bu güne kadar ki kurul süreçlerini uzaktan izledim. Ve hep bir sabırla izledim. Elbet şuanda kurulda bekleyen başka meselelerimiz de var onay bekleyen. Başta Saraçhane binasıyla ilgili olsun, başka konularla ilgili olsun.  

"UMUT EDİYORUM HIZLICA SONUCA KAVUŞTURULUR"

Bu hususları bundan sonra çok daha yakın mesaide gerekirse de oraya giderek fiziksel anlamda bilgi alarak yakından takip edeceğim. Umut ediyorum oradaki kurul üyeleri, orda ki kıymetli meslek organlarının temsilcileri ve de kurumların temsilcileri İstanbul’a yakışan bir tavırla, İstanbul’a yakışan bir anlayışla eleştiride getirebilir onların düzeltilmesi, önerilerde getirilebilir onların değerlendirilmesi süreçleri ile beraber hızlı bir şekilde sonuca kavuşturulur bire bir takip edeceğim.”

İmamoğlu, geçmiş dönemlerde ilan edilen Taksim, Salacak gibi o projelerdeki durum ile ilgili de "Benim bildiğim proje tasarım süreci yok. Şu an Taksim yerinde duruyor, memnun olan varsa beni arasın. Ben memnun olan bir kişi duymadım. Zaten tasarım mı değil mi oda belli değil. Orada bir tabiri caiz ise bir düzenleme var. Diğer alanlarla ilgili de bazı ofislerden tasarımlar alınmış ama bu şekilde katılımcılığı en üst seviyede olan tasarım biçimi bu güne kadar pekte uygulanmamış ne yazık ki. Bu anlamda bir ilk diyebiliriz bu uygulamalar. Mevcutta büyükşehir belediyesinin tasarımları ile kurula gideceğiz” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN