İslam Memiş altın, dolar, kriptosu olanlara duyurdu! O günden önce adım atan yandı

İslam Memiş altın, dolar, kriptosu olanlara duyurdu! O günden önce adım atan yandı

Yatırımcıların yakından takip ettiği ünlü ekonomist İslam Memiş’ten dolar, altın ve kripto paralarla ilgili yeni bir haber geldi. İşte haberin detayları…

Dolar, altın ya da kripto para almayı ya da satmayı isteyenlerin sürekli olarak takip ettiği Ünlü ekonomist İslam Memiş dolar, altın ve kripto para alacaklara ya da satacaklara bir uyarıda bulundu. Detaylar haberimizde…

dolar

VATANDAŞI TAVUKLA UYARDI! HAREKET EDEN BATACAK. İSLAM MEMİŞ'TEN DOLAR, ALTIN, KRİPTO İÇİN BOMBA UYARI. KRİPTO PARALAR (BİTCOİN) YÜKSELECEK Mİ?

Gündeme Bomba gibi düşecek bir haber Altın ve Para piyasaları uzmanı İslam Memiş'ten geldi. "Merkez bankaları piyasa kontrolünü eline aldıktan sonra, piyasada neyin kazanacağına da onlar karar verdi." diyen Memiş, piyasaların durumunu böyle özetledikten sonra FED’in sonraki adımlarını ardı ardına söyledi ve "Hem enflasyon düşüyor hem de dolar endeksi. Var mı öyle bir şey? Var işte, yaptılar oldu. Çok güzel soydular." dedi. Kripto para birimleri hakkında çok etkileyici tahminlerde bulunan Memiş, Bitcoin'in yükselip yükselmeyeceğini açıklayan bir "tavuk" örneğiyle yazısını noktaladı.

Yatırım yapanların sürekli olarak takip ettiği Ekonomist İslam Memiş'in tv100'deki "Yükseliş sırası kripto paralarda mı?" başlıklı yazısı

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verileri bu hafta açıklandı ve Fed (FOMC) tutanakları açıklandı. Piyasa ile ilgili bazı sorular da ortaya çıktı. Haziran 2022'de zirve yapan ABD tüketici fiyatlarındaki yıllık düşüş, dokuzuncu aydır art arda devam ediyor. ABD Çalışma Bakanlığı'na göre mart ayında tüketici fiyatları aylık bazda %0,1 arttı. Piyasa %0,2'lik bir fiyat artışı bekliyordu. Böylece tüketici fiyatları yıllık artış oranı %5,0 olmuştur. %5,2 bekleniyordu.

Enflasyonun beklentinin altında gelmesinin piyasaları pozitif yönde etkilediğini gördük.

Enflasyon verisi Fed’e “Artık sakin olabilirsin, faizleri artırmana gerek yok” mesajı verdi.

Çarşamba akşamı yayımlanan Fed tutanakları da iyimserdi.

21-22 Mart ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarında şunlar söylendi: “Birçok katılımcı toplantıda faizleri değiştirmenin uygun olup olmayacağını değerlendirdiklerini not ettiler, katılımcılar bankacılık sektöründeki şartları yatıştırmak için atılan adımları ve düşük kısa vadeli riskleri not ederek sonunda faiz artırımının uygun olduğuna karar verdiler” notları yer aldı. Enflasyon verisi ve Fed tutanakları sonrası Fed üyeleri ve Beyaz Saray’dan pozitif açıklamalar geldi.

Fed/Barkin, “Bugünkü TÜFE verileri, beklediğimiz gibi oldu. Kesinlikle talepte soğuma görüyorum, hâlâ enflasyonun yüzde 2’ye gelmesi için yol var” dedi.

Fed/Daly, “Enflasyonu aşağıya getirmek için ekonomiyi yavaşlatmak gerekli, ancak bu resesyona girilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. ABD ekonomisinde resesyon beklemiyorum, daha fazla sıkılaştırma için de ara vermek için de iyi nedenler var” dedi.

BlackRock/Fink, “Enflasyonun yakın zamanda yüzde 4 seviyesinin altına gelmesini bekliyorum” dedi.

Beyaz Saray/Brainard, “Bankalar kredilerde bir miktar geri çekilme işaretleri veriyorlar, bu Fed’in işini yapmasına yardımcı olabilir. Kongre borçlanma tavanını yükseltmek için bir yol bulacak, bankalardan mevduat çıkışı durdu” dedi.

Bu mesajlar, ABD finans yöneticilerinin mutlu olduklarını gösteriyor.

Peki işin aslı neydi?

Fed, dünyayı dolar bağımlısı yapmaktan memnun ve istediğini aldı.

Dolar endeksini (dxy), 88’den 117’ye çıkarttı.

Hem de bunu yalnız yapmadı.

Tüm merkez bankalarıyla anlaşarak ve koordine içinde yaptı.

Ondan sebep 2022’yi “soygun yılı” olarak ilan etmiştik.

Merkez bankaları istediklerini alırken dünya insanı enflasyon ile fakirleştirildi!

Fed’in önden yüklemeli faiz artırma sürecinde ne olmuştu?

Dolar endeksi (dxy), 88’den 117’ye yükselmişti.

EUR/USD paritesi 1,17’den 0,96’ya, GBP/USD paritesi 1,32’den 1,10’lara, altının ons fiyatı (xau/usd) 2.057’den 1.670’e, gümüşün ons fiyatı (xag/usd) 25’den 18’e ve bitcoin 60 binden 16 bine gerilemişti.

Bir yıllık süreçte yapılan doldur boşalt, en çok merkez bankalarını servet sahibi yapmıştı.

Halk fakirleşmiş, sistem zenginleşmişti.

Bugüne baktığımızda ne oldu?

Dolar endeksi (dxy) 117’den 101’e geriledi.

EUR/USD paritesi 0,96’dan 1,10'a, GBP/USD paritesi 1,10’dan 1,25’e, altının ons fiyatı (xau/usd) bin 670’den 2 bin 25’e ve gümüşün ons fiyatı (xag/usd) 18’den 25’e yükseldi.

Geriye ne kaldı?

Bitcoin.

Bitcoin de 16 binden 30 bine yükseldi.

Bitcoin’in 60 bin dolar düşüşle başladığını düşündüğünüzde yükseliş cılız kaldı.

Yani, her şey yerine geldi, bitcoin gelmedi.

Merkez bankaları piyasa kontrolünü eline aldıktan sonra, piyasada neyin kazanacağına da onlar karar verdi.

Kripto, borsa, faiz, dolar, emtia.

2023’de emtia ile birlikte kripto paralara da yol vereceklerini düşünüyorum.

Yukarıda yazdığım gibi Fed istediğini aldı.

117’den dünyayı dolar bağımlısı yaptı.

Şimdi kimse hareket edemiyor.

Hem enflasyon düşüyor hem de dolar endeksi (dxy).

Var mı öyle bir şey?

Var işte, yaptılar oldu. Çok güzel soydular.

Tavukların önüne arpa atmışlardı, arpa yemek için başını aşağıda tutan tavuklar başını kaldırdığında kendini kümeste buldu.

Herkesi uzun vadeci yaptılar.

Almış oldukları önlem ile hareket ettirmiyorlar.

Eden batacak.

Sistemden kazanmak için sepet yapmak önemli.

Sıfır risk.

İyi hafta sonları…

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN