İstanbul Tabip Odası'ndan 2 hafta tam kapanma çağrısı

İstanbul Tabip Odası'ndan 2 hafta tam kapanma çağrısı

Bir gün içinde hayatını kaybeden 5 hekim için saygı duruşu programında konuşan İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, salgının İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldığını belirterek, acilen en az 2 hafta tam kapanmanın gerekli olduğunu söyledi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) aynı gün içinde hayatını kaybeden; Dr. Ahmet Oğuz Tezcanlı, Dr. Mehmet Karakum, Dr. Ahmet Zare ve Dr. Rıza Ferruh İlter ile Dr. Mustafa Selek için, Mecidiyeköy Özel Çevre Hastanesi önünde saygı duruşu etkinliği gerçekleştirdi. 

“SALGIN İSTANBUL'DAN BÜTÜN ANADOLU'YA YAYILDI” 

Saygı duruşunun başında bir konuşma yapan İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, şunları söyledi: 

Bizler, koronavirüs salgınının başından beri sürecin yönetilmesiyle ilgili eksiklikleri dile getirdik. Şeffaflık olmadığını söyledik. 

Başlangıçta Sağlık Bakanlığı'nın yıpranmaması için eleştirilerimizi sert tutmadık. Ancak yaşanan eksiklikler öyle bir noktaya geldi ki, özellikle yazın girilen ve bizim onaylamadığımız, riskli bulduğumuz hızlı açılma süreci sonrasında adeta salgın bitti havası oluşturuldu. 

Salgın İstanbul'dan bütün Anadolu'ya yayıldı. 

t4.jpg

“İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜLKEDE SALGIN YÖNETİMİ İYİ SÜRDÜRÜLMÜYOR” 

Salgında Ekim ayından bu yana patlama yaşadığını belirten Küçükosmanoğlu, şöyle konuştu: 

Hastanelerin, yoğun bakım yataklarının dolduğu bu noktada İstanbul Tabip Odası olarak yarım tedbirler değil tam kapanma gerektiğini söylüyoruz. 

Bizim sahadan aldığımız geri bildirimlerle açıkladığımız rakamlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıkladığı vefat sayıları gösteriyor ki artık gerçeklerin üzerini örtmek, saklamak mümkün değil. 

İstanbul başta olmak üzere ülkede salgın yönetimi iyi sürdürülmüyor. 

“ACİLEN 2 HAFTALIK TAM KAPANMA TALEP EDİYORUZ” 

Küçükosmanoğlu, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: 

Biz alınan önlemlerin yeterli olmadığını söylüyor ve acilen 2 haftalık tam kapanma talep ediyoruz. 

Bu süreçte devletin kaynaklarının vatandaşlar için kullanılması gerekmekte. Çalışamayan, sosyo-ekonomik kayıplar yaşayan işçiler, emekçiler, küçük esnaf desteklenmelidir. 

Böyle bir destekle girilecek tam kapanmayla salgın biraz olsun kontrol altına alınabilir. Aksi halde canlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz. 

Dün, sadece bir günde 5 meslektaşımızı kaybettik. Artık yeter. 

t6.jpg

“MORAL, MOTİVASYON ADIMLARINA İHTİYACIMIZ VAR” 

Sağlık çalışanlarının sağlıklarının toplum için çok önemli olduğunu belirten İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise şu ifadeleri kullandı: 

Bizler ayakta kalamazsak bu salgının idare edilmesi mümkün olmayacaktır. 

Bir önemli talebimiz de Covid-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi ve acilen yasalaştırılmasıdır. Sağlık çalışanları salgının ilk günlerinden çok daha kötü, zor durumdadır. 

Tükenmiş durumdayız, zorlanmaktayız. Bu yüzden moral, motivasyon adımlarına ihtiyacımız var. 

Hem özlük haklarımızın iyileştirilmesi hem yeterli koruma önlemlerinin alınması hem toplumda salgının hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlayacak adımların atılması acilen sağlanmalıdır. 

“HER GÜN 200 İNSANIMIZI ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK SEBEBİYLE KAYBETMEKTEYİZ” 

Saip, atılması gereken en acil adımın en az 2 hafta süreyle tam kapanma olduğunu söyledi. “Her gün 200 insanımızı önlenebilir bir hastalık sebebiyle kaybetmekteyiz, bu durum çok acı” dedi. 

KOCA: İSTANBUL’DAKİ ARTIŞ TÜM TÜRKİYE İÇİN RİSKLİ  

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bulaşma riski açısından aktif vaka sayısının arttığını belirterek, "İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş ve Denizli'deki artış bütün Türkiye için risktir" uyarısında bulunmuştu.  

Sağlık Bakanlığı’nın 4 Aralık koronavirüs tablosuna göre, son 24 saatte 193 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 14 bin 509’e yükseldi. Verilere göre, bugün toplam 194 bin 435 test yapılırken, 32 bin 736 yeni vaka sayısı, 6 bin 903 kişi de hastaneye yatan vaka oldu.   

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN