Karantina süresi ne kadar, kaç gün?

Karantina süresi ne kadar, kaç gün?

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (covid-19) hastasına temas eden vatandaşlar için uygulanan 14 günlük karantina süresinde değişiklik yaptı. Bundan böyle corona virüsü karantina süresi 10 gün olarak uygulanacak. İşte detaylar...

Koronavirüs karantina süresi 14 günden, 10 güne düşürüldü. Sağlık Bakanlığı tarafından bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin, Türkiye tarafından anlık takibi yapılarak rehberlere entegre edildiğini belirtelim.

KARANTİNAM NE ZAMAN BİTER?

Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü tanısı konulan kişilerle yakın temaslıların karantina süresi 10 gün olarak  güncellendi. Yapılan açıklamada "Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir" denildi.

KORONAVİRÜS TEMASLI KARANTİNA SÜRESİ KAÇ GÜN?

'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde  Hasta İzlemi ve Filyasyon' konulu rehberdeki son değişikliğe göre, yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin karantinası, PCR testi yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter.

Fakat bu kişiler, toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder. Ayrıca yakın temaslı olan ve izleme süresince belirti göstermeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.

ebcwsdpwaaedapz.jpg

YAKIN TEMASLILAR 8. GÜNDE İŞE GİDEBİLİR

Sağlık Bakanlığı'nın 'Kovid-19 Rehberi'ne göre, yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler. 

Rehberde ayrıca, "Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir" uyarısı da yapıldı.

KARANTİNA NE DEMEK?

Bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbirsel faaliyetlerin tümüne 'karantina' adı verilir. Karantina kısaca 'sağlık yalıtımı' anlamına gelir.

İtalyanca'dan gelen kelimenin kökeni Venedik'ten gelir. O dönem şehir devleti olan Venedik Cumhuriyeti'nde salgın hastalık bulaşmaması için şehre gelen gemiler, 40 gün boyunca denizde bekletilirdi. Karantina kelimesi de buradan gelmekteydi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN