Sokağa çıkma yasağında nereler açık? Eczane, market, kargo...

Sokağa çıkma yasağında nereler açık? Eczane, market, kargo...

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler doğrultusunda hafta içi günleri 19.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonu günleri ise 58 süreyle kesintisiz uygulanan sokağa çıkma yasağında hangi işletme ve kurumların açık olacağı belli oldu. İşte detaylar...

Tüm Türkiye'de uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı her cuma saat 19.00 ile pazartesi günü saat 05.00 arasında 56 saat kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ayrıca hafta içi günleri 19.00 ile 05.00 saatleri arasında da sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA NERELER AÇIK?

İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüsü salgınıyla mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamaları başladı. İnternetten sipariş alan Getir, İste Gelsin, BanaBi, Sanal Migros vb. gibi online marketlerin, hafta sonu sokağa çıkma yasağı günlerinde normal marketlerin de çalışma saatleri olan 10.00-17.00 arasında hizmet verdiğini belirtelim.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saat dilimlerinde açık olacak işyeri, işletme ve kurumların listesi şöyle:

* İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri

* Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri

* Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.)

* Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

* Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar

* Oteller ve konaklama yerleri

* Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar

* Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri

* Üretim ve imalat tesisleri

* Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları

* Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir)

* Sebze/meyve toptancı halleri

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN