Baskın seçim nedir, ne anlama gelir? Baskın seçim yapılmasına kim karar verir? Baskın seçim yapılacak zamanlar

Baskın seçim nedir, ne anlama gelir? Baskın seçim yapılmasına kim karar verir? Baskın seçim yapılacak zamanlar

Kanunlar, yönetmelikler gereğince kanun koyulması ve yönetilmesi için bir ya da daha fazla aday arasında birisini ya da birkaç tanesini seçme işi seçim olarak tanımlanır. Seçimin ise birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de baskın seçimdir. Peki, baskın seçim nedir, ne demektir? İşte baskın seçim hakkında merak edilenler...

Genel seçim dört yılda bir, yerel seçim de beş yılda bir yapılan seçimdir. Seçimin yapılacağı yıl önceden belli olduğu için siyasi partiler ile adaylar seçim tarihine göre hazırlanır. Fakat, erken seçim olduğunda siyasi partiler ile adayların hazırlık süreci zorlaşır ve yeterli hazırlığı yapamadıkları için kendilerini yeteri kadar ifade etmeden seçime giderler. Bu durum da baskın seçim olarak tanımlanmaktadır.

BASKIN SEÇİM NE OLUYOR?

Baskın, hiç beklenmeyen bir anda ya da kısa süre içinde gerçekleştirilen saldırı anlamına gelmektedir. Aniden öne çekilen seçimler de bu yüzden baskın seçim olarak tanımlanmaktadır.

 baskın seçim nedir

Baskın seçime meclis karar vermektedir. Hükümetin kurulması ya da herhangi bir değişiklikte Anayasa'da öngörülmüş olan seçim dönemi tamamlanmadan gerçekleştirilen seçimdir. Baskın seçimlerde amaç diğer siyasi partilerin seçime hazır hale gelmesine zaman tanımadan seçim yapılmasıdır. Bazen ise siyasi partiler güçlü olduklarında ileriyi tahmin edemedikleri için bu seçim sistemine gitmektedirler. Bunun nedeni ise erken yapılan seçimle kazanmak onlara daha mantıklı gelir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN