Sinop, Samsun, Ordu, Trabzon, Rize kıyılarında görüldü: Hayatı kabusa çeviriyor! Çevresel ve ekonomik zararı var

Küresel ısınma nedeniyle doğanın dengesi değişmeye devam ediyor. Bir yandan iklim krizi, afet boyunda hava olaylarına neden olurken su altı ve kara canlıları arasında da tuhaf olaylar yaşanıyor. Son olarak Karadeniz'de balıkçıları ekonomik zarara uğratan durum dikkat çekti. İşte detaylar...

Genellikle Ege ve Akdeniz'de görülen ve devasa boyutlara ulaşan mavi yengeçler, son 1 haftadır Karadeniz'de de görülmeye başlandı. Büyük kıskaçları ile ağları delen ve yakalanan balıkların denize kaçmasına neden olan mavi yengeçler, balıkçıları ekonomik açıdan zarara uğratıyor.

1 haftadır ağlarda mavi yengece rastladıklarını ifade eden Samsunlu balıkçıların canlı olarak muhafaza ettikleri mavi yengeç ise ilgi odağı oldu. Samsunlu balıkçılar, çok nadir gördükleri mavi yengeci kızdırıp kameraya kaydettiler.

mavi-yengec-nerede-bulunur-mavi-yengec-faydalari-neler-4.jpg

"SON 1 HAFTADIR AĞLARIMIZA TAKILIYOR"

İlk kez bu yıl mavi yengeçlerin Karadeniz'de sıklıkla ağlara takıldığına dikkat çeken balık satıcısı Onurcan Köse, şöyle konuştu:

"Mavi yengeç; 19 Mayıs Dereköy'de ufak kayıkçıların tirsi ve kefal için attıkları ağdan çıktı. Normalde mavi yengeçler Karadeniz’de pek görünmüyor. Son 1 haftadır ise her gün ağlarımızdan 1-2 adet mavi yengeç çıkıyor. Bugün de o yengeçlerden biri bizde.

Yengeç dünden beri bizde. Videosunu çekip, yayınladık. Akşamdan sabaha kadar ölmüş. Gören insanların oldukça dikkatini çekiyor. Nereden geldiğini soruyorlar. Çocuklar da fotoğrafını çekiyor. Gösteriş amaçlı olarak tezgahımızda sergiliyoruz."

mavi-yengec-nerede-bulunur-mavi-yengec-faydalari-neler-1.jpg

VATANDAŞ, BALIĞA İLGİ GÖSTERİYOR

Balık satışları hakkında da bilgi veren Onurcan Köse, şunları söyledi:

"Sezon açılışından beri balık satışları çok güzel gidiyor. Hamsi ve mezgit 50 TL'den satılıyor. Vatandaşlar bu balıklara ilgi gösteriyor. İstavrit 40 TL'den satılıyor, barbun da 60 TL'den gidiyor. Fiyatlar da iyi olunca vatandaşlar balığa ilgi gösteriyor."

mavi-yengec-nerede-bulunur-mavi-yengec-faydalari-neler-6.jpg

mavi-yengec-nerede-bulunur-mavi-yengec-faydalari-neler-5.jpg