‘Koltuk krizi’ büyüyor! AB’den Ankara’ya sitem

AB Konseyi Başkanı Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen'in Erdoğan'la görüşmeleri sırasında kadın başkanın ayakta kalması, Avrupa'da büyük tepki çekti. Komisyon Sözcüsü "Başkan'ın şaşkınlığı apaçık ortada, Michel ile aynı muameleyi görmeliydi" dedi.

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri açısından önem taşıyan Beştepe görüşmesindeki tek kadın olan ve protokolde AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile aynı statüde olan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in ayakta kalması, Avrupa'da gündem oldu.

Salonun ortasında AB ve Türkiye bayrakları önünde sadece iki tane tekli koltuk olması ve bunlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB liderlerini temsil eden Michel'in oturması karşısında von der Leyen'in yaşadığı şaşkınlığın yüzüne vurması, hayret jestleri yapması ve "Ehm" diye mırıldanması, sosyal medya ve medyada geniş yer buldu. 

“İLİŞKİLERDE EHM DÖNEMİ”

AB'nin icra organına başkanlık eden ve dolayısıyla bir nevi başbakanı konumunda olan Von der Leyen'in, sonunda Erdoğan-Michel ikilisinden biraz daha uzaktaki kanepeye, protokolde kendisinden aşağı statüdeki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun karşısına oturtulması, yoğun tartışma kopardı.

Bu anları Twitter'da paylaşan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Sergey Lagodinsky, "Ehm, 'AB-Türkiye ilişkileri böyle olmamalı' için yeni bir terim" yorumuna 'Ona bir yer verin' ve 'kadın hakları' etiketlerini ekledi. 

KOMİSYON: BAŞKAN EŞİT MUAMELEYE ÖNEM VERİYOR 

Avrupa'da, Türkiye'yi İstanbul Sözleşmesi'nden çıkaran kararname yayımlayan Erdoğan'ın 'kadınlara muamelesinin bir başka göstergesi' yorumlarını beraberinde getiren manzaraya 'kanepe-gate' (sofa-gate) adı takılırken, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer açıklama yaptı. 

"Komisyon Başkanı'nın şaşkınlığa düştüğü apaçık ortada" diyen Sözcü Mamer, Von der Leyen'e Michel ile 'tamamen aynı şekilde muamele edilmesi gerektiğini' belirtti. 

Von der Leyen'in protokol açısından Michel ile aynı seviyede olduğunu ve bu sebeple görüşmede Erdoğan'ın yanında oturması gerektiğine işaret eden Komisyon Sözcüsü, "Von der Leyen, bu meseleleri önemli buluyor ve uygun şekilde ele alınması gerektiğini düşünüyor ki, bu vakada öyle yapılmadığı açıkça ortada" dedi. 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİN’NE ODAKLANMASINI KESKİNLEŞTİRDİ” 

Erdoğan'la görüşme sonrası Cumhurbaşkanı'nı İstanbul Sözleşmesi'ne geri dönmeye ikna edemediklerini, ama çağrıda bulunmaya devam ettiklerini söyleyen von der Leyen'in 'oturtulmasıyla ilgili sorunun bu meseleye odaklanmasını keskinleştirdiğini' vurgulayan Mamer, 'Komisyon Başkanı'nın görüşmede olayı büyütmek yerine kadın haklarını ve Erdoğan'ın çekildiği İstanbul Sözleşmesini gündeme getirmeyi tercih ettiğini' sözlerine ekledi. 

“ÖNCE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, SONRA BU” 

Kanape-gate skandalına Avrupalı siyasilerden eleştiri yağdı. 

Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyal Demokrat Grup Başkanı Iratxe Garcia, 'İlkin kadınları korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de ardından Avrupa Komisyonu'nun kadın başkanına resmi ziyarette yer ayrılmadığını, bunun utanç verici olduğunu' dile getirdi. 

“TESADÜF DEĞİL, KASITLI” 

AP'nin liberal vekillerinden Sophie in 't Veld, Erdoğan'ın önceki AB Konseyi Başkanı ve Komisyon Başkanı ile üçlü erkek erkeğe fotoğraflarını kıyaslayarak 'tesadüf değil, kasıtlı' yorumunu yaptı. 

“MICHEL NİYE PROTESTO ETMEDİ?” 

Reuters haber ajansı da geçmişte Erdoğan Brüksel'i ziyaret ettiğinde hem AB Konseyi Başkanı ve hem de Komisyon Başkanı oturacak şekilde üç koltuk hazır edildiğine dikkat çekerken, Hollandalı kadın siyasi Veld, ayrıca Michel’i von der Leyen’e yapılan muameleyi protesto etmediği için kınadı. 

Avrupa Komisyonu'nun eski üyelerinden Violeta Bulc, "Tam bir diplomatik fiyasko" paylaşımını yaptı. 

Leyen için sosyal medyada #Giveheraseat (Onabirkoltukverin) hashtagi açıldı. 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN