AB Komisyonu'ndan 'seyahat' kararı: Aşı onayı alanlar için yasak kalkabilir

AB Komisyonu'ndan 'seyahat' kararı: Aşı onayı alanlar için yasak kalkabilir

Son dakika haberi... AB Komisyonu, AB tarafından onaylı aşıları yaptıran kişilere seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını önerdi. Öneri kabul görürse AB tarafından onaylanmış Kovid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran kişiler AB ülkelerine seyahat edebilecek.

Son dakika haberi...  AB Komisyonu, aşı ile ilgili önemli bir tavsiye kararı verdi. 

Komisyonun önerisi üye ülkelerce kabul görürse AB tarafından onaylanmış Kovid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran kişiler AB ülkelerine seyahat edebilecek.

Seyahatler için aşının ikinci dozunun yapılmasının üzerinden 14 gün geçmiş olması istenecek.

AB'DE ŞU AN 4 AŞI UYGULUYOR

AB’nin şimdilik onayladığı aşılar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson. Johnson and Johnson aşısı tek doz olarak uygulanıyor.

Avrupa İlaç Ajansı'nda (EMA), Curevac, Novavax ve Sputnik V aşısının ön değerlendirme süreçleri de sürüyor. Bu aşılar için henüz onay başvurusu yapılmadı.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) acil kullanım izni listesine ekleyeceği aşıları olanlara da seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği planlanıyor.

7 ÜLKEYE VİZEYE DEVAM

Vaka sayısı az olan 7 ülkeden AB’ye serbest seyahatler de devam edebilecek.

Bu ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Çin. Çin’e mütekabiliyetin teyit edilmesi halinde izin verilmesi planlanıyor. Ayrıca bu ülkelerden gelenlere karantina uygulaması ve test zorunluluğu bulunuyor.

AB Komisyonu, bu ülkeler dışında başka ülkelerden de AB’ye gelişlere izin verilmesi için epidemiyolojik durum ile ilgili kriterlerin gevşetilmesini önerdi.

Böylece salgın durumu olumlu seyreden ülkelerden de gelişler için kriterler yeniden belirlenebilecek.

AB'DEN 'ACİL FREN' ÖNERİSİ

AB Komisyonu, koronavirüsün varyantlarının ortaya çıktığını hatırlatarak bunlara karşı 'acil fren' mekanizması önerdi. Bu kapsamda varyantların görüldüğü ülkelerden gelenlere çok hızlı şekilde kısıtlamaların getirilmesi mümkün olacak.

AB’ye mecburi seyahatlere ise kişilerin aşı olup olmadığına bakılmaksızın izin verilebilecek.

TAVSİYE KABUL EDİLECEK Mİ?

AB Komisyonu'nun önerisinin hayata geçebilmesi için AB üyesi ülkelerin temsil edildiği AB Konseyi'nde tartışılması kabul edilmesi gerekiyor. AB Konseyi'nin teklifi kabul etmesi durumunda öneriyi uygulamak üye ülkelere bırakılıyor.

Ayrıca AB Konseyi'nin seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacak ülkelerin bulunduğu listeyi 2 haftada bir güncellemesi öngörülüyor.

AŞI SERTİFİKASI GEÇERLİ OLACAK MI?

AB’nin aşı sertifikasının hayata geçmesiyle aşı olunduğuna dair kanıtın sertifikalarda bulunması gerekecek. AB’nin aşı sertifikası teklifine göre, AB’ye seyahat edecek kişiler AB ülkelerinden aşı sertifikası almak üzere başvuru yapabilmesi öngörülüyordu.

AB’nin aşı sertifikası yoksa AB tarafından tanınan bir sertifika da geçerli olabilecek.

AB’nin aşı sertifikası operasyonel olana kadar AB üyesi olmayan ülkelerden alınacak aşı olunduğuna dair belge, gerçek olması, geçerliliği ve tüm gerekli bilgileri içerip içermediği göz önünde bulundurularak kabul edilebilecek.

Aşı olan kişiler, beraberlerinde aşı olmamış çocuklarıyla seyahat edebilecek. Ancak çocukların son 72 saat içinde alınmış bir negatif test sonucu göstermeleri gerekecek.

Üye ülkeler ayrıca ülkeye girişlerde çocukların tekrar test yaptırmalarını isteyebilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN