Doğulu ve Batılı düşünürleri eserlerinde tartıştırmıştı

Doğulu ve Batılı düşünürleri eserlerinde tartıştırmıştı

İslami sol hareketinin kurucusu, yenilikçi Mısırlı düşünür Prof. Dr. Hasan Hanefi Kahire’de vefat etti. Çağdaş Arap düşüncesinin önde gelen isimlerinden biri olarak tanınan Hanefi, Hanefi, Gazali ile Descartes’ı, Farabi ile Kant’ı, İbn Sina ile Hegel’i, Ebu Hayyan et-Tevhidi ile Kierkegaard’ı birlikte değerlendirdiği çalışmalarıyla tanınıyordu.

SALİHA SULTAN

İslami sol hareketinin kurucusu, yenilikçi Mısırlı düşünür Prof. Dr. Hasan Hanefi vefat etti. 86 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Hanefi günümüz çağdaş Arap düşüncesinin en önemli isimleri arasında görülüyor, Mısır’ın en ünlü felsefe profesörlerinden biri olarak tanınıyordu.

Prof. Dr. Hanefi’nin vefatını oğlu Hatem Hanefi sosyal medya hesabından duyurdu. ‘İslami sol’ hareketinin kurucusu olarak tanınan Prof. Dr. Hanefi, çalışmalarının temelinde Cemalüddin Afganî, Muhammed Abduh, Reşit Rıza gibi düşünürlerin yenilikçi fikirlerinin yattığını ifade ederek, kendisini Seyyid Kutub’un ilerici sol mirasçısı olduğunu dile getiriyordu.

Eserlerinde İslam dünyasından bir şahsiyet ile Batı dünyasından bir şahsiyeti beraber değerlendirme yöntemini kullanan Hanefi, Gazali ile Descartes’ı, Farabi ile Kant’ı, İbn Sina ile Hegel’i, Ebu Hayyan et-Tevhidi ile Kierkegaard’ı beraber değerlendirmişti. Ardında birçok kitap bırakan Prof. Dr. Hanefi’nin en önemli eserleri ‘Miras ve Yenileme’, ‘Transferden Yaratıcılığa’, ‘Arap Medeniyeti Ansiklopedisi’, ‘Doğu ve Mağrip Diyaloğu’ olarak biliniyor.

TÜRK DÜŞÜNCE DÜNYASININ DA YAKINDAN TANIDIĞI BİR İSİMDİ :

Türkiye’deki düşünürlerin yakından tanıdığı bir isim olan ve birçok makalesi yayımlanan Hanefi’nin Türkçede İnsan Yayınları’ndan çıkan ‘İslami İlimlere Giriş’ ve ‘İslami Araştırmalar’, Ayışığı Kitapları’ndan çıkan ‘İslam Kültüründe İnsan ve Tarih’, Mana Yayınları’ndan çıkan ve Doğu ve Batı Tartışmaları’ (Muhammed Abid El-Cabiri ile), Otto Yayınları’ndan çıkan ‘Gelenek ve Yenilenme’ kitapları bulunuyor. Prof. Dr. Hanefi için dün Kahire’de Salah El-Din Camii’nde Cuma namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Görev yaptığı Kahire Üniversitesi’nde anma töreni düzenlenen Prof. Dr. Hanefi’nin cenazesi Nasr şehrindeki Al-Wafa Mezarlığı’ndaki aile mezarlığına defnedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN