Müzik meslek birlikleri festivali yasaklayan kaymakamlığa seslendi: ‘Ekonomi zaten kötü müzisyenleri düşünün’

Müzik meslek birlikleri festivali yasaklayan kaymakamlığa seslendi: ‘Ekonomi zaten kötü müzisyenleri düşünün’

Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına karşı ortak bildiri yayınlayan müzik meslek birlikleri, Burhaniye Kaymakamlığı’na seslendi: “Ülkemiz çok kritik bir dönemden geçiyor. Ekonomik zorluklar ve pandemi, müzik yaratıcılarının koşullarını zorlamışken bir de soyut gerekçelere dayanan yasaklar sadece müzisyenlerin değil, hayatını bu sektörden kazanan müzik emekçilerini de mağdur ediyor. Sizi, binlerce müzik emekçisini ve ailelerini düşünerek kararınızı gözden geçirmeye davet ediyoruz.”

Zeytinli Rock Festivali’nin yasaklanmasına tepkiler sürerken, müzik meslek birlikleri festivali yasaklayan Burhaniye Kaymakamlığı’na ‘kararınızı gözden geçirin’ çağrısında bulundu. Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği, (MÜYAP), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) festivale yönelik ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride “Son dönemlerde bazen kadın solistlerin kıyafetleri, bazen etnik dillerin kullanımı, bazen politik farklılıklar çoğunlukla da halkın örf ve adetlerine aykırılık, hatta müzik emekçilerimiz ve yüz binlerce izleyiciyi zan altında bırakan ağır ithamlar gerekçe gösterilerek festivallerin ve konserlerin yasaklandığına tanık oluyoruz” denildi.

Pandemi döneminde müzik sektörünün zor günler yaşadığına değinilen ve “Müzik sektörü şimdi de yasaklamalar ve engellerle mücadele etmek zorunda” ifadeleriyle devam eden bildiride, şu ifadeler kullanıldı: “Ülkemiz çok kritik bir dönemden geçiyor. Ekonomik zorluklar ve pandemi, müzik yaratıcılarının koşullarını bu denli zorlamışken bir de soyut gerekçelere dayanan yasaklar sadece müzisyenlerin değil, hayatını bu sektörden kazanan müzik emekçilerinin ve festivalleri heyecanla bekleyen yüz binlerce müzikseverin de mağdur olmasına yol açıyor. Festivalleri bir kalemde iptal etmek yerine yapılmaları için el birliği ile mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Unutmayalım ki devletimizin, anayasamızca tanımlanan görevleri arasında ‘sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korumak’ da var.” Bildiride, festivalin yasaklanmasının müzik sektöründe derin bir mağduriyete yol açtığı kaydedildi.

Müzik meslek birlikleri son olarak, etkinliğin yapılabilmesi için gerekli önlemleri almak yerine iptal etme kararı alan Burhaniye Kaymakamlığı’na şöyle seslendi: “Sizi, festivalde sahne alacak binlerce müzik emekçisini ve ailelerini, konserlerden evine ekmek götüren sektör bileşenlerini, festivali dört gözle bekleyen yüz binlerce müzikseveri düşünerek kararınızı gözden geçirmeye davet ediyoruz. Festival ve konserlerin iptal edilmediği aksine gerçekleştirilmesi için tüm imkanların seferber edildiği bir iradenin toplumsal barış ve huzura büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Hepimizin müziğin birleştirici gücüne ihtiyacı var.” Öte yandan, geçen hafta festivalin iptal kararına rağmen bilet satışlarının devam ettiği, festivalin düzenlenmesi için görüşmelere devam edildiği öğrenilmişti. Kaymakamlığın, müzik meslek birliklerinin çağrısına nasıl bir yanıt vereceği merak konusu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN