Yaratıcı dramanın Türkiye'deki öncülerinden Prof. Dr. İnci San hayatını kaybetti

Yaratıcı dramanın Türkiye'deki öncülerinden Prof. Dr. İnci San hayatını kaybetti

Sanat ve tiyatro alanında çok sayıda eseri ve yetiştirdiği nesiller olan İnci San hayatını kaybetti. San, 85 yaşındaydı. San'ın hayatını kaybetmesi sonrası Ankara Film Festivali, "Prof. Dr. İnci San’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü paylaşıyoruz" paylaşımında bulundu.

Yaratıcı dramanın Türkiye'deki öncülerinden olan Prof. Dr. İnci San, 85 yaşında hayatını kaybetti. San'ın vefat haberinin ardından Kocaeli Bölge Tiyatrosu'nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımında, "Derneğimizin kurucusu ve onursal genel başkanımız İnci San Hocamızı kaybetmenin tarifsiz üzüntüsü içindeyiz. İsmi ve bize bıraktıkları kurduğumuz çemberlerde daima yaşayacak. Ruhu şad olsun" ifadeleri kullanıldı.

Ankara Film Festivali’nin resmi hesabından yapılan paylaşımda ise, “Yaratıcı dramanın Türkiye’deki öncülerinden, değerli vakıf üyemiz Prof. Dr. İnci San’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü paylaşıyoruz” denildi.

İNCİ SAN KİMDİR?

27 Haziran 1936 yılında Ankara'da doğan İnci San, ilköğretim öğrenimini Mimar Kemal İlkokulu'nda tamamladı. Lise öğrenimini de Ankara Kız Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1971 yılında Ankara Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. 1965 tarihinde aynı fakültenin Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünü bitirdi ve Hacettepe Üniversitesi'ne sanat tarihi asistanı olarak girdi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde 1967-2000 yılları arasında çalışan ve lisansüstü eğitimini 1969-1974 yıllarında tamamlayan Prof. Dr. İnci San, 1981’de doçent, 1988’de profesör olmuştur. 1982-2000 yıllarında Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı başkanlığını yürütmüştür. 1997-1998 yıllarında Ankara Üniversitesi Senatörlüğü, 1994-1995 yıllarında Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yabancı Dil Öğretimi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmüş, ilerleyen altı yıl aynı enstitünün yönetim kurulunda yer almıştır.

San, 1974-2000 yıllarında, Türk Sanatı, Yaratıcılık ve Sanat Sorunları, Sanat ve Eğitim, Sanat Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar, Yaratıcı Eğitim gibi zorunlu ve seçimlik lisans derslerini; 20. Yüzyıl Sanat Akımları, Sanat Eğitimi Kuramları, Eğitimde Yaratıcı Drama, Sanatta Üslup Sorunu, Sanat ve İletişim, Bauhaus, Sanat ve Kültür Sorunları, Sanata Psikolojik Yaklaşımlar, Çevre ve Sanat, Kadın ve Sanat gibi dersleri de lisansüstü düzeyde vermiştir. 13’ü doktora olmak üzere 40 lisansüstü tez yönetmiştir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN