10 Temmuz 2020 Cuma
BIST 100
115794
%-2,46
DOLAR
6,8648
%0,04
EURO
7,7451
%-0,1
ALTIN
397.478
%-0,12
22°/27°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
Nihat Ergün: AK Parti'den ayrılmamızın nedeni şiddetli güvensizlikti
Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı, DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Nihat Ergün Karar TV canlı yayınında, Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını cevapladı. AK Parti'den ayrılış süreci, DEVA Partisi'nin ilkeleri ve teşkilatlanması, 31 Mart yerel seçimleri, başkanlık sistemi gibi konularda çarpıcı açıklamalar yapan Ergün, "Şiddetli güvensizlik yüzünden ayrıldık... Radikaller geçmişe sövmemizi bekliyor. Bunun ülkeye ne faydası var" dedi.

DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Nihat Ergün, KARAR TV canlı yayınında neden yeni parti ile yola çıktıklarıyla igilil "Anadolu'da değişim hissiyatını gördük. Görmeseydik yola çıkmazdık. İşini iyi yapanlara ihtiyacımız var. İşini iyi yapmak en büyük vatanseverlik" dedi. 

AK Parti dönemine ilişkin özeleştirilerde de bulunan Ergün, "Hatalar kamuoyu önünde yapılmışsa, partililere de uyarı açıkça yapılmalı. Kulaktan kulağa lideri uyarma bir sonuç vermiyor. Ama muhafazakar siyaset açıkça sorunları tartışmak yerine, kendi içinde halletmeyi tercih ediyor. Bu demokratik olmayan tutum değişmeli" diye konuştu. 

Kendilerinden geçmişe yönelik hesap verme beklentisinin doğru olmadığını söyleyen Ergün, "Bizim AK Parti'den ayrılmamızın nedeni şiddetli geçimsizlik değil, şiddetli güvensizlikti. Bir gün bakanlar kurulu tutanakları açılırsa kimin ne dediği, neyi savunduğu ortaya çıkar" ifadelerini kullandı.  

31 Mart seçimlerinde Kocaeli'de AK Parti'ye oy verdiğini, İstanbul veya Ankara'da olsa desteklemeyeceğini belirten Ergün, "AK Parti'nin seçim dili de aday seçimi de yanlıştı. Rakibini küçümseyen, kasabadan gelmiş biri nasıl İstanbul için aday olur diye bir anlayış vardı. Bu da kaybettirdi. Ankara ve İstanbul kaybedildi hala sorumlusu yok. Aynı 10 Nisan'da uygulanan sokak yasağında yaşanan kaos gibi. Kimse üstlenmedi. Ama Kocaeli'de bir ilkçe gitti. İl Başkanı istifa ettirildi" yorumunda bulundu. 

AK Parti'nin yaptığı hatalar ve özeleştiri beklentisine ilişkin de konuşan Ergün, "Başka bir partinin durumunu niye ben analiz edeyim. Neden bir parti diğerinin durumunu değerlendirsin. Herkes konuşmasına özeleştiri yaparak mı başlıyor. Radikaller istiyor ki Erdoğan'a verip veriştireyim. Bunu yapmam. Geldiğim yere hakaret etmem, sövmem. Niye reddi miras yapalım. Ülkemizin geleceğine katkısı olacak mı bunun?" diye konuştu. 

Referandumda hayır olu verdiğini söyleyen Nihat Örgün, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştirdi. Ergün şöyle konuştu:

"Bu bir sistem değil, böyle bir sistem olmaz. Bu bir sistemsizliktir. Bu keyfi yönetime imkan veren bir zemindir. Bu sistemin içinde kuvvetler ayrlığı, yargı bağımsızlığı, Cumhurbaşkanının tarafsızlık olması ilkesi yoktur. Mevcut düzenleme Cumhurbaşkanına partisiyle üyelik ilişkisi kurmasına imkan veriyor. Ama yöneticilik ilişkisine izin vermiyor. Tarafsızlık yemini olduğu müddetçe bu düzenleme Anayasa aykırıdır. Bu nedenle Türkiye'nin en acil sorunu sistemsizlik sorununa çare üretmektir. Bu da iyi bir başkanlık sistemi ya ad parlamenter sistem önermektir. Bizim önerimiz parlamenter sistemdir. Mevcut sistem hukuksuzluğu yolsuzluğu teşvik ediyor önünü açıyor.”

RÖPARTAJIN TAMAMINI KARAR TV YOUTUBE KANALINDAN DA İZLEYEBİLİRSİNİZ
SIRADAKİ VİDEO
Seyir halindeki otobüs yandı
Hatay'dan Kayseri'ye yolcu taşıyan otobüste maddi hasar oluştu
Kamyon sürücüsü ambulansa yol
Kamyon ambulansla yarış o anlar amatör kamerayla kaydedildi
Görüntüler Antalya'dan
Alev alan otomobilin sürücüsü canını zor kurtardı
Görüntüler Antalya'dan
Alev alan otomobilin sürücüsü canını zor kurtardı
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Maskesiz gezenler önlerine sedye koyarak uyardılar
Yolcuların gözü önünde şoförü dövdüler
Metrobüste yangın çıktı yolcular büyük panik yaşadı
Sakarya'da bir patlama daha meydana geldi
Eleştirinin makul görülmediği bir siyasi sistem inşa ediliyor
Kadına şiddet milli boksöre çarptı
Drone'a el sallayınca cezadan kaçamadılar
Bıçak ve sopalarla birbirlerine saldırdılar
Kapkaççıyla uzun süre boğuşan kadın cep telefonunu kurtaramadı
Telefonda sinirlendi işletmenin camlarını kırdı
EN ÇOK İZLENENLER
İçim yanıyor, artık anlatacağım
Babacan: İstifa ile kaosun sorumluluğunu buharlaştırdılar
Sistemsizlik çözüm bekleyen en acil sorun
İnanamayacaksınız ama bir rektör konuşuyor!
Tayyip Bey çok yalnız kaldı, ama kendi kusuru
AK Parti'de seçmen sadakati azalıyor
Davul zurna ile içe kapanma ilan ediyorlar
YUKARI