21.05.2020  01:09
SON GÜNCELLEME: 
21.05.2020  10:28
KAYNAK: 
KARAR

Perde bu kez dijital tiyatro kütüphanesi için açılacak

Salgın önlemleri nedeniyle sıkıntılı dönemden geçen özel tiyatrolar, Kültür Bakanlığı’nın oluşturacağı ‘Dijital Tiyatro Kütüphanesi’ için bir araya gelecek. Bakanlıkla yapılan görüşmelerin ardından Tiyatro Kooperatifi, Karagöz Derneği, 1001 Sanat gibi sektörün öncü gruplarının çatısı altında toplanmaya başlayan yüzden fazla özel tiyatro, var olan oyunlarını dijital kütüphane için profesyonel kayıtlarla revize edecek.

+
-

SALİHA SULTAN-KARAR 

Özel tiyatrolar, KARAR’ın gündeme getirdiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın pandemi nedeniyle iptal edilen ya da sahnelenemeyen oyunları için kuracağı ‘Dijital Tiyatro Kütüphanesi’ için harekete geçti.

Bakanlıkla yapılan görüşmelerin ardından Tiyatro Kooperatifi, Karagöz Derneği, 1001 Sanat gibi sektörün öncü gruplarının çatısı altında toplanmaya başlayan yüzden fazla özel tiyatro firması, var olan oyunlarını izleyiciye mahcup olmamak ve kütüphaneye yakışır bir hale getirmek için profesyonel video çekimleri yapacak. Bakanlığa bireysel ya da gruplar halinde başvuru yapabilecek olan özel tiyatrocular, Dijital Tiyatro Kütüphanesi’ne alınacak oyunlardan salgının yarattığı mali krizi aşmalarında kolaylık sağlayacak seviyede bir maddi destek bekliyor. Dijital Tiyatro Kütüphanesi’ne alınacak oyunlar 5 yıl boyunca Bakanlık tarafından online platformlarda izleyiciyle buluşturulacak.

 

DİĞER HABERLER
Çoklu baro teklifi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
Bunlar medeni olmanın sıçrama tahtalarıdır
Bahçeli olumsuz tabloya destek vermeyebilir
Veliler taahütname imzalayacak
'Babacan tavır' var cinsel saldırı yok!
Her yeri facia
TEM’de yolcu otobüsü devrildi