Alzheimer'da çığır açacak keşif! Bilim insanları beyin hücrelerinin ölme nedenlerini tespit etti

Alzheimer'da çığır açacak keşif! Bilim insanları beyin hücrelerinin ölme nedenlerini tespit etti

Alzheimer tarihe mi karışıyor? Bilim insanları, Alzheimar'da çığır açacak keşfe imza attı! Beyin hücrelerinin ölme nedenleri tespit edildi! İşte Alzheimer'ı tarihe gömecek keşfin ayrıntıları...

İngiltere ve Belçika'da yürütülen son araştırmalar, Alzheimer hastalarında beyin hücrelerinin ölümünün ardındaki sırrı çözmeye yönelik önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Science dergisinde yayımlanan bu araştırma, hastalığın temel semptomlarından biri olan nöron kaybı ile beyinde biriken anormal proteinler arasındaki ilişkiyi aydınlatıyor.

HAFIZA KAYBININ SEBEBİ NÖRON KAYBI

alzheimers-disease-neuron-plaque-1200x675.webp

Alzheimer, hafıza kaybı gibi temel semptomlarına nöron kaybı nedeniyle yol açıyor. Normalde vücudumuz, istenmeyen hücreleri yok etmek ve yeni hücrelere yer açmak için "nekroptoz" adı verilen bir hücresel intihar sürecini kullanır. Ancak hastaların beyinlerinde yapılan incelemeler, amiloid ve tau adlı proteinlerin anormal bir şekilde birikmeye başladığını gösterdi.

Önceleri bu proteinlerle hastalığın semptomları arasında bir ilişki kurulamamıştı. Ancak İngiltere'nin Londra kentindeki University College'a bağlı İngiltere Demans Araştırmaları Enstitüsü ve Belçika'daki KU Luven Üniversitesi'nden bilim insanları, bu bulmacayı çözmüş gibi görünüyor.

HÜCRELERİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUYOR

64d376b2ae0a8f1c106bb600.webp

Araştırma sonuçlarına göre, Alzheimer hastalarının beyinlerindeki nöronlar arasında anormal miktarda amiloid plakları ve tau düğümleri oluşuyor. Bu, beyin ödemine yol açarak nöronların içindeki kimyasal dengeyi bozuyor. İşte burada devreye "MEG3" adlı özel bir molekül giriyor. MEG3 molekülü, nekroptoz yani hücresel intihar sürecini tetikleyerek beyin hücrelerinin ölümüne neden oluyor.

HÜCRE ÖLÜMÜNÜ DURDURUYOR

roche-morphosys-antibody-alzheimers-gantenerumab-1-1200x675.jpg​​​​​​​

Araştırmacılar, MEG3'ün baskılanması veya sinyallerinin engellenmesi durumunda hücre ölümünün durduğunu keşfettiler. Bu önemli bulgu, Alzheimer hastalığının temel mekanizmasını anlamada büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

Birleşik Krallık Demans Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Bart De Strooper, bu buluşun Alzheimer araştırmaları için büyük bir önem taşıdığını belirtti. MEG3 molekülünün kontrol altına alınması, beyin hücrelerinin tahribatını yavaşlatan ilk tedavilerin geliştirilmesine yol açabilir.

Alzheimer hastalığı, yaşlı nüfusun arttığı günümüzde giderek daha fazla kişiyi etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu yeni araştırma, hastalığın temel mekanizmasının anlaşılmasında büyük bir ilerleme sağlamış olup, gelecekte daha etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN