Dişleri böyle fırçalamak kalp hastalığına neden oluyor! Akıllara gelmezdi: Uzmanlar o hata için uyardı

Dişleri böyle fırçalamak kalp hastalığına neden oluyor! Akıllara gelmezdi: Uzmanlar o hata için uyardı

Dişlerinizi doğru fırçalıyor musunuz? Uzmanlar diş sağlığının ihmal edilmesi ya da yanlış yapılması durumunda kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok farklı hastalığa davetiye çıkarabileceğinizi söylüyor. İşte ağız ve diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar...

Bilindiği üzere diş sağlığı sadece diş sağlığından ibaret değil. Ağız ve diş sağlığı tüm vücudun sağlığını da belirliyor. Çürük bir diş, diş eti hastalıkları ve diğer ağız sağlığı sorunları vücudun geri kalanını da etkiliyor. İhmal edilen ağız sağlığı, başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığın kapısını aralıyor.

Diş sağlığını korurken yapılacak hatalar da aynı şekilde vücut sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ağız sağlığınıza dikkat etmemek çürük, tartar, diş taşı, diş eti çekilmeleri gibi sorunları beraberinde getiriyor. Bu sorunların da vücuda etkisi tahmin ettiğinizden çok daha büyük boyutta olabiliyor.

İhmal edilen ağız sağlığı bir yana ağız ve diş temizliğinde doğru bilinen yanlışlar da sağlığınızı tehdit ediyor.

dis-fircalama-yanlis.jpg

DİŞLERİNİZİ DOĞRU FIRÇALIYOR MUSUNUZ?

Sadece güzel görünüm değil sağlık açısından da büyük önemi olan ağız ve diş bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Ancak dişlerinizin bakımıyla ilgili bilmeniz gereken doğruların arasında yanlışlar da olabilir.

Günde en az iki kere diş fırçalamayı öneren diş hekimleri, gece yatmadan önce yorgunluk veya başka sebeplerle diş fırçalamayı ihmal etmenin en büyük yanlışlardan biri olduğunu söylüyor.

dis-fircasi-macunu.jpg

GECE FIRÇALAMAK SABAH FIRÇALAMAKTAN ÖNEMLİ

Dr. Safa Al-Naher yatmadan önce dişlerinizi iyi bir şekilde fırçalamadıysanız diş sağlığınızı çok büyük tehlikeye attığınız konusunda uyarıyor. Al-Naher, her gün iki kere fırçalamak gerekirken eğer bir kere fırçalıyorsanız, gece fırçalamanın sabah fırçalamaktan daha önemli olduğunu vurguladı.

Bunun nedeni, yumuşak yiyecek parçacıklarının gece boyunca dişlerde sertleşebilmesi ve sadece fırçalamayla çıkarılmasını neredeyse imkansız hale getirmesi.

Dr. Al-Naher, "Günde iki kez fırçalamanızı öneririz. Günde yalnızca bir kez fırçalayacaksanız, günün sonunda gece yatmadan önce olduğundan emin olun" diyor.

dis-fircalamak-cocuk.jpg

SABAHLARI KAHVALTIDAN ÖNCE FIRÇALAYIN

Dr Patel, sabahları diş fırçalamadan bir şey yememek gerektiği konusunda da uyarıyor. Sabahları kahvaltı etmeden önce mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğini belirten Patel, gece boyunca ağız içinde çok yoğun bakteri üretiminin olduğunu ve diş fırçalamayı kahvaltıdan sonraya bırakırsanız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek bakterileri vücudunuzdan atmak yerine yediğiniz yemeklerle beraber midenize aldığınızı belirtti. Patel, bu bakterilerin çok riskli hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda da uyardı.

DİŞ İPİNİ İHMAL ETMEYİN

Dr. Sameer Patel, diş ipinin tartara neden olabilen diş eti çizgisi altında kalan plakları temizlediğini vurgulayarak diş ipi kullanılmadığı taktirde tartara neden olacak plakların diş minesini de aşındırabildiğini söyledi.

MailOnline'a demeç veren Dr. Sameer Patel, diş ipiyle temizliğin aynı zamanda diş eti iltihabına karşı da koruyucu olduğunu sözlerine ekledi.

dis-ve-kalp.jpg

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ ARTIRIYOR


Dr. Sameer Patel, "Araştırmalar, nörolojik ve kalp sağlığı için diş ipi kullanmanın önemini giderek daha fazla gösteriyor" diyerek Harvard Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmalara göre diş eti hastalıklarının kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olduğu sonucuna varıldığını da aktardı.

Yapılan araştırmalar ağız sağlığı zayıf olan ve diş eti hastalığı veya diş kaybı gibi sorunlar yaşayanların, ağız sağlığı iyi olan kişilere göre genellikle daha yüksek kalp krizi ve felç oranlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

ROMATOİD ARTRİT RİSKİNİ ARTIRIYOR

Dr. Patel, romatoid artrit riskine karşı da uyararak "Çalışmalar periodontal hastalık (özellikle porphyromonas gingivalis adlı bir bakterinin neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanıyorsa) ve romatoid artrit arasında bağlantı kurmuştur." dedi.

dis-fircasi.jpg

SERT FIRÇALAMAYIN

Dişlerinizi fırçalamak söz konusu olduğunda, uygun teknik diye bir şey vardır. Chicago'dan diş hekimi Gene Romo, çok sert fırçalamanın veya yanlış diş fırçasının kullanılmasının dişlerinize ve diş etlerinize zarar vererek mine aşınması ve diş eti çekilmesi gibi sorunlara yol açabileceğini ve bunun da diş hassasiyetine yol açabileceğini söylüyor .

Romo, "İnsanlar dişlerini temiz hissetmenin ve daha beyaz görünmenin tek yolunun bu olduğunu düşünerek agresif bir şekilde fırçalama eğiliminde" diyor. "Bu çok yanlış, çünkü böyle fırçalamak sadece diş etlerinin çekilmesine neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda dişlerdeki beyaz, parlak mineyi de aşındırarak dişlerde sarı ve koyu görünümlü lekelere neden oluyor."

FIRÇALAMA ŞİDDETİNİZİ NASIL ÖLÇERSİNİZ?

Yeterince yumuşak fırçaladığınızdan emin değil misiniz? Diş fırçanıza bir göz atın. Üç ay veya daha kısa bir süredir kullanıyorsanız, nispeten yeni görünmelidir. Romo, "Kılların kenarları sağa sola eğrilmiş ve fırça düzleşmiş görünüyorsa, bu çok sert fırçaladığınızın bir işaretidir," diyor.

dis-fircal.jpg

DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMANIN DOĞRU YOLU


Romo, biraz özen gerektirse de, sert fırçalama yöntemlerinizi değiştirebileceğinizi söylüyor.

Bu doğru fırçalama ipuçlarını takip ettiğinizde diş hassasiyetini giderecek ve diş ve diş etlerinizin zarar görmesini önleyeceksiniz:

  • Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Diş lekelerini gidermek adına çok sert fırçalar kullanmaktan kesinlikle kaçının. Her üç veya dört ayda bir veya daha önce aşınırsa daha erken değiştirin. ADA (American Dental Association), tüm bölgelere kolayca ulaşabilmeniz için diş fırçanızın boyutu ve şeklinin ağzınıza tam oturması gerektiğini belirtiyor.
  • Diş fırçanızı diş etlerinize 45 derecelik bir açıyla yerleştirin. Romo, bu şekilde kılların diş eti hattınıza ulaşıp altını temizleyebileceğini söylüyor.
  • Çok hızlı ve aceleci davranmayın. Fırçayı yavaşça ileri geri hareket ettirin. ADA'ya göre dişlerin dış, iç ve çiğneme yüzeylerini temizlemek için kısa, diş çapında hareketlerle fırçalama yapın.
  • Yavaşlayın ve süreyi doldurun. Diş hekimleri, plak ve boşlukları önlemek için dişlerinizi günde iki kez iki tam dakika fırçalamanızı önerir. Romo, “Hiç denememiş insanlar için sonsuzluk gibi gelebilir. Ancak bitirmek için acele etmediğinizde, nazikçe fırçalama konusunda sizi daha dikkatli tutacaktır. diyor.
  • Ön dişlerinizin iç yüzeylerini temizlemek için fırçanızı dikey olarak eğin ve yukarı aşağı hareketlerle fırçalayın.
  • Elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız, tüm işi yapmasına izin verin ve dişlerinize bastırmak yerine hafifçe dişlerinizin üzerinde gezdirin.
  • Nazik bir tutuş yaptığınızdan emin olmak için diş fırçanızı baskın olmayan elinizle tutmayı deneyin.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN