Erken ölmek isteyen bunları yesin! Ömürden 10 yılı götürüyor, iç organları çürüyor: Ağzınıza bile vurmayın

Erken ölmek isteyen bunları yesin! Ömürden 10 yılı götürüyor, iç organları çürüyor: Ağzınıza bile vurmayın

Erken ölmek istemiyorsanız bu uyarılara dikkat edin. Tükettiğiniz serbestsin hayatınıza ya hayat katıyor ya da ömrünüzden alıp götürüyor. İşte uzmanından tüketilen besinlerin sağlığa olan etkilerine ilişkin açıklama…

Sağlıklı yaşamın en temel gereksinimlerinden biri sağlıklı beslenmektir. Bu kapsamda bireyler tükettikleri her besine azami ölçüde dikkat etmelidir. Öyle ki besinlerin insan sağlığına direkt olarak olumlu ya da olumsuz etkileri vardır. Tükettiğimiz bazı besinler yaşamımızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken bazıları ise erken ölüme bile neden olabilir. Bununla beraber özellikle son yıllarda dünya genelinde ciddi bir artış gösteren kanser vakalarının da besinlerle yakından alakası vardır. Bu doğrultuda kolorektal kanserlerden korunma yolları ile ilgili bilgiler veren Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ediz Altınlı, kolorektal kanserin artışındaki en önemli nedenlerden birinin fast food alışkanlığı olduğunu söyledi.

yeni-proje-11.jpg

KABIZLIK VE İSHAL DURUMLARINA DİKKAT

Tümörlerin gaitada kanamayla kendini belli ettiğini söyleyen Prof. Dr. Altınlı, “Belirtiler tümörün tarafına göre şekil değiştirilebiliyor. Sağ kolon tümörleri sol kolon tümörlerinden farklı. Sağ kalın tümörleri daha çok anemi dediğimiz kansızlıkla kendini belli ediyor ve hastalar genellikle halsizlikle hekime başvuruyor. Sol kolon daha dar ve tümör daraltıcı lezyonlar yaptığı için kabız ve ishal atakları yaşanıyor. Yani hasta 3-5 gün kabız 3-5 gün ishal oluyorsa sol kolon tümöründen şüphelenmemiz gerekiyor. Bakanlığın uyguladığı güzel bir politika daha var; gaitada gizli kanı pozitif olanlara kolonoskopi öneriyor ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılması isteniyor. Eğer ailede birinci derecede akrabalarda kolon tümörü varsa şahsın riski 6 ila 8 kat arttığı için yakınının kolon tümörüne yakalandığı yaştan 10 yıl geriden başlıyor. Örneğin babası 50 yaşındayken kolon tümörü olmuşsa oğlunun 40 yaşında kolonoskopi yaptırması, kendini tarattırması gerekiyor” diye konuştu.

yeni-proje-10.jpg

İŞLENMİŞ ETLER ÖMRÜNÜZÜ TÜKETİYOR

Türkiye’de kolerektal kanserlerde bir artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Altınlı, “Akdeniz mutfağı dediğimiz sebze ağırlıklı ve zeytinyağlı yemekleri daha çok tüketen bir ülkeydik. Ancak maalesef giderek fast foodların ve işlenmiş etlerin daha çok tüketilmesine bağlı ülkemizde kolon tümöründe bir artış gözlemliyoruz. Bunlar büyük bir etmen. Kırmızı et, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş etler maalesef kolon tümörüne yöneltiyor. Fast food beslenme ve obezitenin artmasıyla kolon tümörü tetikleniyor. Yani şişmanlık ve hareketsizlik negatif bir faktör, hareketli olursak kolon tümörüne yakalanma riskimiz az olur” dedi.

yeni-proje-13.jpg

GÜNLÜK YÜRÜYÜŞ VE SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

Kiloya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Altınlı, “Her gün yürüyüş, spor yapın. Akdeniz tarzı, sebze ve zeytinyağı ağırlıklı beslenin. Kırmızı etten mümkün olduğu kadar kaçının. İşlenmiş ve tütsülenmiş et yemeyin" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN