Haftada 1-2 defadan fazla kırmızı et sakın tüketmeyin! Uzmanı uyardı, sağlık sorunları canınızı sıkabilir

Haftada 1-2 defadan fazla kırmızı et sakın tüketmeyin! Uzmanı uyardı, sağlık sorunları canınızı sıkabilir

Sağlıklı bir yaşam için bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak oldukça önemli. Dengeli beslenerek bağışıklığı artırmak için önerilerde bulunan beslenme uzmanı Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, kırmızı etin haftada 1-2 defadan fazla tüketilmemesi gerektiğini söyledi. İşte, fazla kırmızı et yemenin zararları...

Mevsim geçişlerinde virüs ve bakterilere karşı savunmasız olan bağışıklık sistemini güçlendirmenin hastalıkları önlemede oldukça önemli olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, bağışıklığı güçlendirmek için bilinmesi gerekenleri anlattı.

beslenme-uzmani-doc-dr-gokcen-garipoglu.jpg
Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu

"KIRMIZI ETİ HAFTADA 2 DEFADAN FAZLA TÜKETMEYİN"

Bağışıklık sisteminin tıpkı bir orkestra gibi çalıştığını vurgulayan Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, bağışıklığı güçlü tutmak için öncelikle çeşitli ve dengeli beslenmenin önemini vurguladı.

Mutlaka yeterli protein, vitamin, mineral, posa ve su alımının sağlanmasını, yüksek yağ ve yüksek karbonhidratlı beslenmekten de kaçınılmasını söyledi. Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu konuya ilişkin şunları ekledi:

"Her gün 5-7 porsiyon mevsim sebzeleri ve meyveleri, yumurta, fermente süt ürünleri ve tam tahıllar tüketilmelidir. Haftada 2 kez balık tüketmeye çalışmak, kırmızı eti 1-2 defadan fazla tüketmemek, yine haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek tüketmek çok önem arz ediyor.

Günlük 30-60 gram fındık, badem ve cevizi de menüye eklemek gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında antioksidan içeriği yüksek olan lahana, ıspanak, soğan, sarımsak, pırasa, kereviz, karnabahar, havuç, yeşil çay, zerdeçal, zencefil, kırmızıbiber, kekik, zeytin, zeytinyağı öne çıkan besinler diyebiliriz."

kirmizi-et-bagisiklik-sistemini-guclendirir-mi.jpg

"GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN"

Hazır yemeklerden olabildiğince uzak durulması ve bol su içilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu, şunları ekledi:

"Sadece iyi beslenmek yeterli değil. Su vücudumuzdaki metabolik faaliyetler sonucu oluşan atık maddelerin uzaklaştırılmasında böbrekler ve bağırsaklarımız için son derece önemlidir.

Özellikle grip gibi enfeksiyon durumlarında suya olan ihtiyaç da artar. Ancak havalar soğuyunca sıcak içecekler öncelikle tercih ediliyor, bu nedenle su içimi azalıyor.

Çay, kahve gibi içecekler günde 2-3 porsiyona kadar sağlıklı olsa da fazlasının içerdiği kafein gibi maddeler nedeniyle vücuttan sıvı kaybını artırdığı unutulmamalıdır. Su tüketimi günlük 2 litreye çıkarılmalı, çay ve kahve buna dahil edilmemelidir."

su-icmenine-bagisiklik-sistemine-faydalari.jpg

"DENGELİ BESLENMEDE VİTAMİN TAKVİYESİNE GEREK YOK"

Doç. Dr. Gökçen Garipoğlu vitamin takviyelerinin eğer bilinen bir beslenme yetersizliği ya da kronik bir hastalık nedeniyle artmış bir gereksinim varsa kullanılmasının gerekli olduğunu vurgulayarak şunları ekledi:

"Besinleri besin değerini koruyarak hazırlamak ve pişirmek, tek tip beslenmeden kaçınıp çeşitliliğe özen göstermek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok sayıda, yüksek dozlarda takviye almak bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir, ilaç etkileşimlerine, karaciğer-börek sorunlarına, alerjilere yol açabilir.

Genel olarak yeterli ve dengeli beslenen, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde gıda takviyesi için yeterli kanıt yoktur. Özellikle beslenme, uyku, egzersiz gibi bağışıklığı etkileyen diğer faktörleri iyileştirmeden takviyelerden fayda beklemek doğru bir yaklaşım değildir."

bagisiklik-sistemini-guclendiren-besinler.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN