Hastalık izni alan çalışanlar stresle boğuşuyor: Son 13 yılın en yüksek seviyesinde!

Hastalık izni alan çalışanlar stresle boğuşuyor: Son 13 yılın en yüksek seviyesinde!

İngiltere'de yapılan bir araştırmalara göre, hastalık izni alan insanların strese girerek devamsızlığa yol açtığı görülüyor. İş yerlerinde hastalık izni alan çalışanların sayısının, son 13 yılın en yüksek seviyesine çıktığı kayıtlara geçerken 'yaşam maliyeti krizi' meydana geldi.

Dünyada milyarlarca insan firmalarda, evde, sokakta maddi gelir elde etmek için çalışıyor. Ortaya konan bir araştırmada ise iş yerlerinde çalışanın stres altında olduğu görülüyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmada bunu doğruladı.

"Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD)" adlı kuruluşça yapılan araştırmada, 918 iş yerindeki 6,5 milyon çalışanın hastalık izni ve çalışan sağlığı analiz edildi.

STRES NEDENİYLE İZİN ALINIYOR

Araştırma sonucunda, stresin, geçen yıl iş yeri devamsızlığındaki artışın ana faktörlerinden biri olduğuna işaret edilerek, katılımcıların yüzde 76'sının stres nedeniyle izin aldığı ifade edildi.

SON 13 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Çalışanların, Kovid-19 salgınından önce 2019'da yılda ortalama 5,8 gün hastalık izni aldığı ve işe gelmediği kaydedilen araştırmada, geçen yıl ise bu rakamın 7,8 gün olduğu ve "2010'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldiği" tespit edildi.

'YAŞAM MALİYETİ KRİZİ'

Tekrarlayan Kovid-19 vakaları ve uzun süreli salgının çalışanların izin almasına neden olan etkenler arasında yer aldığı bildirilen araştırmada, birçok kişinin hastalık izninin arkasındaki temel nedenin "yaşam maliyeti krizi" olduğunu belirttiği aktarıldı.

Firmaların işe alımlarda süregelen zorluklar ve kalifiye personel eksikliği konusunda uyarıları üzerine araştırma sonucunda, işverenlere "çalışanları işe geri döndürmek için daha fazla destek sunmaları gerektiği" tavsiyesinde bulunuldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN