Her yıl 350 bin çocuğa bu hastalık teşhisi konuluyor! Aileler bu belirtilere dikkat etmeli

Her yıl 350 bin çocuğa bu hastalık teşhisi konuluyor! Aileler bu belirtilere dikkat etmeli

Çocuklar doğaları gereği çok sık hastalıklarla karşılaşabiliyor. Gelişim çağında çocuklarda dünya genelinde son dönemde artan bir hastalığa karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, ailelerin dikkat etmesi gereken belirtileri anlattı. İşte detaylar...

Sivas Numune Hastanesi'nde görevli Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Dr. Çağrı Coşkun, Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇOCUKLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ HANGİSİ?

Dr. Çağrı Coşkun, şu bilgileri paylaştı:

"Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü dünya genelinde çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekmek, hem kanserli çocuklara hem de ailelerine destek olmak amacıyla her yıl kutlanmaktadır. Yine bu özel günde düzenlenen etkinlikler, toplumun çocukluk çağı kanserleri konusundaki farkındalığının artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Her yıl dünyada yaklaşık 350 bin çocuk, ülkemizde ise yaklaşık 4 bin çocuk yeni tanı almakta ve kanser tedavisi görmektedir. Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü lösemilerdir. Beyin tümörleri ve lenfomalar, lösemileri takip etmektedir."

doktor-cagri-coskun-yorumlar.jpg
Dr. Çağrı Coşkun

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ BELİRTİLERİ NELER?

Çocukluk çağı kanserlerinin belirtilerine değinen Dr. Çağrı Coşkun, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Hastaların erken tanı almaları, çocukluk çağı kanserleri konusundaki eğitimin yaygınlaştırılması ile mümkün olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklardaki bulgu ve belirtileri bilmeleri, iyi bir gözlemci olmaları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle iştahsızlık, halsizlik, açıklanamayan ani kilo kaybı, cilt altı morarma, burun ve diş eti kanamaları, nedeni bulunamayan ateş, şiddetli bacak ağrıları, kusmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısı, ani görme değişiklikleri varlığında dikkatli olunmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu sayede hızla tanı konulması ve bu hastaların tam donanımlı onkoloji merkezlerinde bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından tedavilerinin yapılması, kanserle mücadelede başarıya ulaşabilme açısından oldukça önem arz etmektedir."

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Toplumun çocukluk çağı kanserleri hakkında bilgilendirilmesinin önemine değinen Dr. Çağrı Coşkun, şöyle konuştu:

"Multidisipliner tedavi yaklaşımlarının gelişmesi ile kemoterapi, radyoterapi ve cerrahideki gelişmeler ülkemizde de çocukluk çağı kanserlerindeki sağkalım oranlarının artmasını sağlamıştır. Ayrıca gerekli görülen durumlarda kemik iliği nakli, hedefe yönelik ilaç tedavileri de kullanılmaktadır. Çocukluk çağı kanserlerinin tedavi süreci uzun ve yorucudur.

Dolayısıyla hem çocukları hem de ailelerini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu halk sağlığı sorununa yönelik önlem ve tedavi planlama stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Toplumun çocukluk çağı kanserleri hakkında bilgilendirilmesi, erken tanı ve tedavi için çocukluk çağı kanserlerinin bulgu ve belirtilerinin farkındalığının artırılması faydalı olacaktır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN