Ücretsiz okul yemeğine 'ekonomik kriz' engeli: 'Çocuklar proteine erişemiyor'

Ücretsiz okul yemeğine 'ekonomik kriz' engeli: 'Çocuklar proteine erişemiyor'

MEB, okul öncesi eğitimde ücretsiz okul yemeği uygulamasını 'geçici olarak' durdurma kararı aldı. Beslenme çantasının maliyetine dikkat çeken KARAR'a konuşan uzmanlar ise ücretsiz yemek çağrısında bulundu. Ekonomik kriz nedeniyle çocukların proteine erişemediğine vurgu yapılırken verilecek yemeğin en temel ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi.

MERVE ŞİŞMAN I KARAR

Okul çağı, çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bir dönem. Bu çağdaki çocukların beslenme pratikleri fiziksel gelişmeyi sağlamakla birlikte uzun dönemde sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için de oldukça önemli. Bu nedenle çocukların okullarda ücretsiz yemek yemesi de maddi güçlüğü yetmeyen aileler için önemli bir adım. KARAR'a konuşan uzmanlar ise ekonomik krizin en çok çocukları etkilediğini dile getirdi.

'RAPORLARLA KANITLI 4 ÇOCUKTAN BİRİ AÇ'

'DRK Kliniken Berlin'de çalışmalar yürütmüş olan Diyetisyen Esma Kılıç, KARAR'a verdiği röportajında okul çağındaki çocukların beslenmesine dikkat çekti. 'Gıdaya erişim gittikle zorlaşıyor' diyen Kılıç, eylül ayında yayımlanan bir rapora vurgu yaptı.

Diyetisyen Esma Kılıç'ın ifadeleri şöyle:

"Ülkemizde son yıllarda giderek artan enflasyon ve gıda krizi sebebiyle sağlıklı gıdaya erişim gittikçe zorlaşmaktadır. Bu durum özellikle okul çağı çocuklarının yetersiz ve sağlıksız beslenmesine sebep olmakla birlikte birtakım sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. 16 Eylül 2023 tarihinde İzmir’de yapılan Çocukların Beslenme Hakkı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi okul çağındaki çocukların en az dörtte birinin okula aç gittiğini söylemektedir. Raporlarla kanıtlandı.

'ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI GIDAYA KOLAY ERİŞİMİ...'

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum sebebiyle çocukların sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmelerini sağlamak için beslenme pratiklerini iyileştirmeye yönelik bireysel olarak yapılabilecekler sınırlıdır. Bu sebeple çocukların sağlıklı gıdaya kolay erişimi ve diyet kalitelerini arttırmaya yönelik halk sağlığı uygulamaları planlanmalıdır.

yeni-proje-8.jpg
Diyetisyen Esma Kılıç

CHP'Lİ VEKİLDEN ÖNERGE

'Sağlıklı, doyurucu ve besleyici gıdaya her çocuğumuz ulaşabilmeli, fiziksel gelişimlerini sürdürmeleri sağlanmalıdır' diyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 'ücretsiz yemek' için geçtiğimiz günlerde önerge vermişti.

KARAR'a konuşan CHP'li Ömer Fethi Gürer, "Ekonomik kriz nedeniyle çocuklar proteine erişemiyor. Çocuklarımız aç. Ailelerin ekonomik durumu beslenme ihtiyacına ve fahiş kantin masraflarına yetmeyebilir' dedi.

Gürer, verdiği önergenin de gerekçesini açıklayarak şöyle konuştu:

"Ekonomik krizlerin etkileri sadece genel ekonomik durumu değil, aynı zamanda günlük yaşamın farklı alanlarını da etkilemektedir. Toplumun geleceğini şekillendiren, dinamik ve potansiyeli yüksek gençlerimizin eğitim dönemi ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir.

Öğrencilerimiz, eğitim sisteminin önemli bir parçasını oluştururlar. Gelecekte potansiyellerini tam anlamıyla kullanabilmeleri için kaliteli eğitime erişimleri sağlanmalıdır. Ama maalesef ekonomik kriz, gençlerin eğitim ve gelişim dönemlerini olumsuz etkileyen faktörleri beraberinde getirmiştir. Öğrenciler kriz ortamında sağlıklı beslenmeye ulaşmada zorlanma, gerekli kırtasiye ve okul malzemelerini temin etme konusundaki maddi sıkıntı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar"

yeni-proje-4-003.jpg
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP KADIN KOLLARI'NDAN ÇAĞRI YAPMIŞTI

CHP Kadın Kolları 20 Eylül tarihinde 81 il ve 973 ilçede okullara 'ücretsiz öğün' talebiyle eş zamanlı açıklama yaptı. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 'Bizden vergi almasını bilen iktidar çocuklara en az bir öğün ücretsiz yemek vermek zorundadır. Bu imkan bir lüks değildir, bu bir zorunluluktur' ifadelerini kullanmıştı.

yeni-proje-9.jpg
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN