09.07.2020  17:39
SON GÜNCELLEME: 
10.07.2020  13:04
KAYNAK: 
KARAR.COM

Sakarya'daki faciada yeni detay: Patlayıcıları çakıl kamyonuna yüklemişler

Sakarya'da meydana gelen ikinci havai fişek faciasında yeni detaylar ortaya çıktı. KARAR'ın ulaştığı bilgilere göre, yüklemeyi profesyonel jandarma timi yaptı ancak araç belediyenin çakıl kamyonu ve bu konuda eğitimli olmayan şoförüydü. Patlamadan sonra ikinci sevkıyat yapılmak istendi, diğer şoför kabul etmedi.

+
-

KARAR.COM/ÖZEL

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 işçiye mezar olan havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından bugün de fabrikanın mühimmatlarını taşıyan kamyon havaya uçtu. 3 askerin şehit olduğu, 11 jandarma personeli ile kamyon şoförünün yaralandığı patlama ile ilgili yeni detaylara KARAR ulaştı. 

KARAR'ın ulaştığı bilgilere göre, patlayan kamyonun şoförü Fatih Üretmen, çakıl ve kum taşıyan belediye işçisi. Yüklemeyi yapan profesyonel jandarma timi olmasına rağmen patlayıcıları Hendek Belediyesi'ne ait çakıl kamyonuna yüklenmesi ve şoförün bu konuda eğitimli olmaması faciaya kapı araladı. Patlamadan sonra ikinci sevkiyatın yapılmak istendiği ancak diğer şoförün buna itiraz ettiği de öğrenildi.

Hendek-Taşkısığı arasında birçok yerleşim birimi bulunuyor. Daha erken bir patlama da facianın boyutları katlanabilirdi. Patlamada yaralanan şoförün durumunun da ağır olduğu belirtildi. 

KAYIP İŞÇİ BULUNMADAN İKİNCİ FACİA

Sakarya'nın Hendek ilçesinde MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun'un sahibi olduğu Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda geçen meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybetmiş, 114 işçi de yaralanmıştı. Bir kişiye de henüz ulaşılamadı.

Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda daha önce de defalarca patlama yaşandığı ortaya çıkmıştı.

Bugün de Sakarya'nın Adapazarı ilçesi Taşkısığı bölgesinde şiddetli patlama meydana gelmişti. Patlama, Hendek ilçesinde 3 Temmuz'da patlayan havai fişek fabrikasının malzemelerini taşıyan kamyonda yaşanmıştı. Olayın ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Soylu, 3 askerin şehit olduğunu, 11 jandarma personeli ile kamyon şoförünün tedavi altına alındığını açıklamıştı. İkinci havai fişek faciasının ardından siyasilerden de peş peşe tepkiler gelmişti.

İhmaller zincirinin neden olduğu ilk patlamanın dumanı tüterken ikinci facianın yaşanması tepkilere neden oldu. 

DİĞER HABERLER
Pakdemirli'den 'orman yangını' açıklaması
Sırada Kudüs'ü Şerif var
Hükümet İstanbul Sözleşmesi'nden çekilecek
Silahla oynarken kendini vurdu
'Kol kırılır yen içinde kalır' diye mi düşünüyorlar?
Polislere ağlayan sevgili cinayeti itiraf etti
Yoğunluk artarak devam ediyor