25 kişiye mezar olan Gözde Apartmanı'nın bilirkişi raporu ortaya çıktı: Binanın projesi baştan aşağı 'yetersiz'

25 kişiye mezar olan Gözde Apartmanı'nın bilirkişi raporu ortaya çıktı: Binanın projesi baştan aşağı 'yetersiz'

6 Şubat depremlerinde Gaziantep'te yıkılan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Gözde Apartmanı'na ilişkin kabul edilen iddianamede bina projesinin eksik ve hatalı yapılarak binanın yıkılmasına neden olduğu öne sürüldü. Yargılanan 5 sanık hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Gözde Apartmanı da yıkıldı. Yıkılan apartmanda 25 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Olay sonrası İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda aralarında yapı müteahhidi, proje müellifi, teknik uygulama sorumlusu ve zemin etüt raporunu hazırlayan jeoloji mühendisi gibi görevlerde bulunan sanıklar hakkında hazırlanan iddianame İslahiye Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

7759779.jpg

Kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar Ali Ş. ve Seyfettin K. ile tutuksuz sanıklar Devrim Y., İbrahim Ç. ve Kamil Ç.’nin 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep edildi.

OTURMA VE SIVILAŞMA ANALİZİ YAPILMADAN ZEMİN ETÜT RAPORU DÜZENLENMİŞ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünce hazırlanan bilirkişi raporu da iddianamede yer aldı. Bilirkişi raporunda statik projenin içeriğinin yetersiz ve uyumsuz, temel zemin emniyet gerilmesinin yetersiz olduğu belirtildi.

Raporda, 'Proje aşamasında yatak katsayısı belirlenmeden, oturma analizi yapılmadan ve sıvılaşma analizi yapılmadan zemin etüt raporu düzenleyen Devrim Y. ile şirket yetkilileri İbrahim Ç. ve Kamil Ç.’nin sorumluluklarının bulunduğu anlaşılmıştır. Yapım aşamasında donatı detaylandırması yetersizliği sebebiyle yapım sorumlusu-müteahhit sıfatını taşıyan Seyfettin K.’nin, teknik uygulama sorumlusu sıfatını taşıyan Ali Ş.’nin sorumluluklarının bulunduğu anlaşılmıştır' ifadelerine yer verildi.

7759781.jpg

PROJE İÇERİĞİ BAŞTAN AŞAĞI 'YETERSİZ'

Binanın oturma ve sıvılaşma analizi yapılmadan zemin etüt raporu düzenlendiği de iddianamede belirtilerek, 'Binanın statik projesini hazırlayan Ali Ş.’nin statik projenin içeriğinin yetersiz/uyumsuzluğu, temel donatı alanı yetersizliği, temel zemin emniyet gerilmesi yetersizliği, kolon boyutları yetersizliği, kolon donatı alanı yetersizliği, kiriş boyutları yetersizliği, kiriş donatı alanı yetersizliği, donatı detaylandırması yetersizliği sebepleri ile eksik ve hatalı projeye sebebiyet verdiği anlaşılmıştır' ifadelerine yer verildi.

YETERSİZLİKLERE RAĞMEN BİNA TESLİM EDİLMİŞ

İddianamede, yapı müteahhidi sanık Seyfettin K.’nin ve teknik uygulama sorumlusu sanık Ali Ş.’nin inşaatın yetersizliklerle tamamlanmasına neden oldukları ve 2 sanığın proje ile uygulama arasındaki farklılıklara rağmen inşaatı bitirerek teslimini sağladıkları vurgulandı. İddianamede, bu konu ile ilgili ise, 'Şüphelilerin neticeyi öngörmelerine rağmen yukarıda bahsi geçen eylemlerine devam edip binanın inşa faaliyetlerini tamamladıkları ve kusurları oranında söz konusu binanın yıkılmasına ve bu suretle ölümlere sebebiyet vererek üzerlerine atılı suçları işledikleri anlaşılmıştır' denilerek sanıklar hakkında 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN