Ankara Barosu'ndan suç duyurusu: Vatandaş eğitimsiz kişilerin eline bırakılamaz

Ankara Barosu'ndan suç duyurusu: Vatandaş eğitimsiz kişilerin eline bırakılamaz

Ankara Barosu, ücret karşılığında dava dilekçesi yazan 5 kişi hakkında, 'Avukatlık Kanunu'na muhalefet' suçundan suç duyurusunda bulundu. dedi.

Ankara Barosu, Ankara Adliyesi ile aile, ticaret ve çocuk mahkemelerinin bulunduğu ek hizmet binasının çevresinde 50 TL karşılığında dava dilekçesi yazan 5 kişi hakkında, suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde adliye binası girişinde ve çevresinde ellerinde 'dilekçe yazılır' tabelasıyla duran 5 kişinin olduğu, dilekçe başına 50 TL ücret aldıkları, bina çevresinde tel örgülerde 'dilekçe yazılır', 'fotokopi çekilir', 'e-devlet çıktısı, telefon çıktısı ve tarama yapılır' şeklinde ifadeler ile telefon numaraları ve site adreslerinin yer aldığının tutanakla tespit edildiği belirtildi.

ankara-barosu.jpg

'EĞİTİMSİZ KİŞİLERİN ELİNE BIRAKILAMAZ'

Dilekçede, Avukatlık Kanunu'nun 35'inci maddesine göre adli işleri takip etmenin ve bu işlere ait evrak düzenlemesinin sadece baroda kayıtlı avukatlar tarafından yapılacağı hatırlatıldı. Aynı maddede arzuhalcilerin faaliyetinin engellendiği, hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişilere sadece mesleki sorumluluğa sahip, denetime tabi, bu işin eğitimini alan ve meslek icrası konusunda kendisine ruhsat verilen kişilerin yardım edebilmesinin ön görüldüğü belirtildi. Hukuki yardıma ihtiyaç duyan kişilerin, mesleki sorumluluğu olmayan, denetlenmeyen, akademik anlamda öğrenim görmemiş kişilerin eline bırakılmasının kabul edilemeyeceğine dikkat çekilerek, "Günümüzde arzuhalcilik, hiçbir denetime tabi olmayan, vergi yükümlülüğü bulunmayan, yetkisi, sıfatı, sorumluluğu olmayan kişilerin aracılık yaparak menfaat sağladıkları bir iş haline gelmiştir. Adliyeler, arzuhalci hataları nedeniyle geri dönüşü olmayacak şekilde haklarından mahrum kalma örnekleriyle doludur" denildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN