Annesinin okuması için sırtında taşıdığı Ayşe Uzunoğlu öğretmen oldu: Tek çıkış kapımdı

Annesinin okuması için sırtında taşıdığı Ayşe Uzunoğlu öğretmen oldu: Tek çıkış kapımdı

Karaman'da doğuştan serebral palsi hastası olan 27 yaşındaki Ayşe Uzunoğlu, yaşadığı tüm zorluklara rağmen öğretmen olma hayalini gerçekleştirdi. İlkokulda kendisini sırtında okula götüren annesi Yaşar Cüccam'a verdiği sözü de tutan Uzunoğlu, "Hem psikolojik hem fiziksel bir savaş vermem gerekti ama bu beni yıldırmadı. Hatta daha da güçlendirdi. Tek çıkış kapım okumaktı." diye konuştu.

Karaman'da serebral palsi hastalığı nedeniyle ayakta durmakta ve yürümekte güçlük çeken 27 yaşındaki Ayşe Uzunoğlu, ilkokul yıllarında yaşadığı zorlukları başkalarının yaşamaması için öğretmen olmaya karar verdi. İlkokulda kendisini sırtında okula götüren annesi Yaşar Cüccam'a verdiği sözü tutarak Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümünden 2019'da mezun olan Uzunoğlu, geçen yıl atandığı Karaman Mesleki Eğitim Merkezinde edebiyat öğretmeni olarak göreve başladı.

8707365.jpg

Tüm zorluklara rağmen hayallerini gerçekleştiren Uzunoğlu, öğrencilerine ve çevresindeki kişileri azmettikten sonra nelerin başarılabileceğini göstermek istiyor.

8707361.jpg

'HEP BAŞARAMAYACAĞIM EMPOZE EDİLMEYE ÇALIŞILDI'

Eşinin ve annesinin desteğini hep hissettiğini belirten Uzunoğlu, iyi bir eğitim alabilmek için annesiyle nasıl zorluklarla mücadele ettiğini anlattı. Fiziksel koşullarına rağmen mesleğini severek yapan ve koltuk değnekleriyle yürüyebilen Uzunoğlu, şöyle konuştu:

8707362.jpg

"İlkokulu bitirdikten sonra başaramayacağım empoze edilmeye çalışıldı. Hem psikolojik hem fiziksel bir savaş vermem gerekti ama bu beni yıldırmadı. Hatta daha da güçlendirdi. Tek çıkış kapım okumaktı. Okula gelmezsem sosyalleşebildiğim bir yer yoktu. Dışarda oyun oynayamıyorsunuz ama okulda arkadaşlarınız var. Okul benim özgürleşme alanımdı ve halen de öyle. Annem olmasa ben bunları başaramazdım. Okula beni getirdiğinde öğretmenler odasında beklerdi. Göze batmamak için öğretmenler odasını temizler, çay kahve yapardı. Bir gün öğretmen olup anneme öğretmenler odasında çay içirmek istiyordum. Geçen yıl atanınca, ilk yaptığım şey anneme öğretmen odasında çay içirmekti."

8707364.jpg

'İSTEDİKTEN SONRA HER ŞEY YAPILIR'

Hayattaki en büyük şansının annesi olduğunu düşündüğünü belirten Uzunoğlu, "Annem evlenmek için üniversiteyi yarıda bırakmış. Dedim ki, bütün hayallerini bende gerçekleştireceksin. 2019'da üniversiteden mezun oldum, törende kepi birlikte attık. Çabam birilerine örnek olursa mutlu olurum. Benim konuşabilmem, oturabilmem bile mümkün görünmüyormuş ama başardım. Engelliler asla vazgeçmesin, olumsuzluklara karşı kulak tıkasınlar. İstedikten sonra her şey yapılır." ifadelerini kullandı.

8707360.jpg

'ZORLUK ÇEKTİK AMA BAŞARDIK, ÇÜNKÜ BİRBİRİMİZE SÖZ VERMİŞTİK'

İki çocuk annesi Yaşar Cüccam ise yeri geldiğinde sırtında okula götürdüğü kızı Ayşe'nin, 5 yaşında konuşmaya başladığını, 8 yaşında destekle ayakta durabildiğini söyledi.

8707366.jpg

Tüm hayatını kızının eğitimine adadığını vurgulayan Cüccam, "Kızını eve götür, adresleri öğrensin yeter, dediler ama biz yılmadık. 'Üniversiteyi yarım bıraktım ama kızıma bıraktırmayacağım' dedim. Maddi açıdan çok sıkıntılar yaşadık. Üniversitenin kafeteryasında çalıştım. Zorluk çektik ama başardık. Çünkü birbirimize söz vermiştik. Kızım bana verdiği sözleri tuttu. O kep ve cübbeyi bana giydirdi. Şimdi öğretmenler odasına girdiğimde, herkes bana, 'Hocamın annesi' diyor. Çok mutlu oluyorum. Allah devletimize zeval vermesin. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karaman Valiliği bize çok yardım etti." diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN