Başkan Arda’dan yürütülen algı operasyonuna karşı açıklama

Başkan Arda’dan yürütülen algı operasyonuna karşı açıklama

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisleri tarafından alınan kararla Akçay Caddesi üzerinde bulunan 1441 adaya ilişkin yapılan uygulama imar planı ile ilgili yürütülen algı operasyonlarına karşı açıklama yaptı.

“Göreve, vatandaşlarımızın haklarını korumak için geldik” diyen Başkan Arda, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Söz konusu alan, 1997 yılında Burhan Özfatura döneminde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisince kabul edilen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile Sanayi Alanından çıkarılarak Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanına dönüştürülmüştür. Şehir içindeki sanayi tesislerinin şehir dışına taşınması amacı ile 1997 yılında yapılan bu değişiklikle, emsal 0,50 den 1,50’ye çıkarılmıştır. Geçen zaman içinde, Akçay Caddesi üzerinde, Gediz Kavşağından, Sarnıç Kavşağına kadar sanayi alanlarının tamamı, Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanına dönüştürülerek, emsal de 0.50 den 1.50 çıkarılmıştır. Ayrıca bu değişiklik yapılırken, zayiatlar yüzde 5 – yüzde 25 arasında çok düşük değerde belirlenmiştir. Gaziemir Belediye Meclisinin 1/5000’lik plana uygun olarak yüzde 39 zayiatla kabul ettiği plan, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP’li, MHP’li ve İYİ Partili tüm meclis üyeleri ile CHP’den bir kişi hariç (Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Emin Aksoy) tamamının kabul oyları ile 1/1000’lik plan değiştirilerek yüzde 45 zayiat ile kabul edilmiştir.”

Belirli çevrelerce gündemde tutulmaya ve algı yapılmaya çalışılan alanın planlı olduğunu ve yeni imara açılan bir alan olmadığını dile getiren Başkan Arda, “Bu bölgedeki hak sahiplerinin tamamının 1/1000 ölçekli uygulama planlarının yapılması ile ilgili belediyemize yapmış oldukları haklı talepleri bulunmaktadır. Bazı grupların ‘yandaş medyayı’ da kullanarak, CHP İzmir Milletvekilimiz Mahir Polat’a ve Gaziemir Belediyesi’nin onurlu meclis üyelerine yüklemeye çalıştıkları iftiraları misliyle kendilerine iade ediyoruz. Ortaya atılan rant iddialarını kabul etmiyoruz ve bu suçlamaları yapanlar hakkında tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı da kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN