İstanbul'da bu yıl açılacak yeni AVM sayısı şaşırttı! Bakın hangi ilçelerde faaliyet gösterecek...

İstanbul'da bu yıl açılacak yeni AVM sayısı şaşırttı! Bakın hangi ilçelerde faaliyet gösterecek...

85 milyon nüfusa sahip Türkiye'nin 19.3 milyon nüfusuyla en kalabalık şehri olan İstanbul'da 2024 yılında hizmete girecek yeni alışveriş merkezleri (AVM) belli oldu. İşte, 2024'te hizmete açılacak AVM'ler...

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO'su Nuri Şapkacı, zorlu koşullara rağmen alışveriş merkezlerinin (AVM) gücü, başarılı kiralama performansı, yenilemeler ve doğru pazarlama stratejileri sayesinde, kümülatif sonuçlara bakıldığında 2022'ye oranla müşteri giriş sayılarının yüzde 9, perakende satış cirolarının ise yüzde 90 arttığını ve bu oranın enflasyonun da 25 puan üzerinde olduğunu söyledi.

AVM'LERİN DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, geçen yıl dünya genelinde zorlu geçse de fırsatları beraberinde getirdiğini belirten Nuri Şapkacı, "2023'e çok iyi başladık. Şubat ayında hepimizi derinden yaralayan depremin etkisiyle bir düşüş yaşadık. Seçim sürecine girilmesiyle birlikte fiyatlarda artış olabileceği öngörüsüyle şekillenen tüketici davranışları nedeniyle, alışverişler öne çekildi. Bu da cirolara olumlu yansıdı. AVM'lerimizin doluluk oranı sektör ortalamasının üzerinde ve yüzde 100'e yakın" dedi.

Şu an 9'u faaliyet halinde, 3'ü ise inşaat aşamasında 12 alışveriş merkezinde, yaklaşık 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönettiklerini kaydeden Nuri Şapkacı, şöyle konuştu:

"AVM'LERİN YENİLENMESİNE ÖNEM VERİYORUZ"

"Yeni AVM arzının kısıtlı olduğu sektörümüzde, farklı hedef kitlelerin beklentilerine cevap vermek ve perakende harici fonksiyonlarla AVM'lerimizin çekim gücünü yükseltmek için çalışma yürütüyoruz. Marka karmalarımızı yürürlükteki sözleşmelerin sürelerini de göz önünde tutarak güncelliyor, perakendecilerin taleplerine ve performanslarına göre bu mağazaları fiziki şartlar dahilinde büyütüyor, küçültüyor ve açık alanlar ekliyoruz.

2023'te AVM'lerimizde 60 bin metrekareye denk gelen 200'den fazla yeni kiralama, yeniden kiralama yapıldı. Müşteri taleplerine yanıt verebilmek için mevcut AVM'lerin yenilenmesine oldukça önem veriyoruz. Bu kapsamda bir yıl önce portföyümüze kattığımız Palladium Ataşehir AVM'de bir renovasyon çalışması başlattık. Devraldığımızda doluluk oranı yüzde 90 olan Palladium Ataşehir AVM'de, yeni kiralamalarla 9 bin metrekarede 22 mağazanın kiralama işlemleri tamamlandı. Şu an yüzde 100 dolulukla devam ediyor."

"TÜRKİYE PAZARINA YENİ MARKALAR GİRİŞ YAPACAK"

Her kriz döneminden sonra pazara yeni markaların giriş yaptığını aktaran Semet Yolaç Canlıel, "Türkiye, global perakendeci oyuncular için genç ve dinamik nüfusuyla çok kıymetli. Yeni markalar, pazarda yer almak için harekete geçiyorlar. Enflasyon hedeflerinin yakalanabilmesi, satın alma gücünün artması ve finansman sorununun çözülmesi halinde 2024-2025 yıllarında Türkiye pazarına yeni girişler olacağını düşünüyoruz" dedi.

"İSTANBUL'DA 3 AVM HİZMETE AÇILACAK"

Bu yıl hayata geçecek projelerle ilgili bilgi veren ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO'su Semet Yolaç Canlıel, Akdeniz, Ege ve Marmara'da üç büyük şehirde görüşmelerin sürdüğü projeler olduğunu söyledi.

Bu yıl İstanbul Başakşehir'deki V Metroway ile Çekmeköy'de inşaatı devam eden ve 7 milyar TL yatırımla Ağaoğlu ÇekmeköyPark AVM'nin açılacağını belirten Semet Yolaç Canlıel, şunları söyledi:

"İsra Holding tarafından yapılan V Metroway, Başakşehir'de inşa ediliyor. V Metroway, 25 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde 80 mağaza ile hizmet verecek. 2025'te hizmete girecek V Mall İstanbul, Başakşehir'de bir perakende destinasyonu olacak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN